Ryszard Kaja (1962–2019) „Polska” - taką wystawę już od 2 lipca będzie można oglądać w wilanowskim Muzeum Plakatu. Cykl „Polska” to pomysł Ryszarda Kai na oryginalną, artystyczną serię, często pełną humoru, czerpiącą z tradycji plakatu turystycznego. Artysta malował polskie miasta, miasteczka i regiony, które odwiedził i które zapadły w jego serce i pamięć.

„Wciąż otrzymuję propozycje, niekiedy nawet bardzo intratne, prośby, zachęty bym namalował jakieś miejsce – NIC Z TEGO! Ta seria jest karmiona moimi wspomnieniami, mimo, że są to plakaty kwalifikowane jako plakaty turystyczne, to prawie nie ma na nich spektakularnych zabytków, jest za to moje o kraju gawędzenie, o jego kulturze, sztuce, języku, o tym co lubię, o tradycji, czasami uroczej, a czasami zabawnej, o zwyczajach, miejscach czarownych, niekiedy mało znanych bez zbędnego upiększania” - mówił Ryszard Kaja.

163 plakaty z serii Polska trafiły do Muzeum Plakatu przekazane przez Leszeka Jamrozika, powiernika i kustosza spuścizny artysty. Ekspozycję będzie można oglądać do 17 października 2021. Kuratorem wystawy jest  Mariusz Knorowski .

Urodzony w 1962 roku Kaja był absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie ASP), scenografem teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Szczecińskiej i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Za swoje realizacje wielokrotnie wyróżniany nagrodą Złotej Maski. Zaprojektował również część wnętrz Starego Browaru. Jego obrazy często inspirowała twórczość Bohumila Hrabala. Artysta zmarł w kwietniu 2019 roku.