Duńscy architekci z biura projektowego ANA kompletnie zmienili charakter zbudowanego w 1957 roku statku towarowego De Novatie. Jednostka przez lata służyła na wielu morzach i zawijała do portów na całym świecie. Od całkiem niedawna nie transportuje już¿ towarów. Przemierza za to amsterdamskie kanały a swoim właścicielom służy jako... dom.

Jeśli popatrzymy na zdjęcia wnętrz statku/domu to właściwie niewiele szczegółów zdradza jego marynistyczny charakter. Z pewnością są to okienka - bulaje i drabinki trapy. Poza tym mieszkalny pokład statku wygląda jak nowoczesny apartament, w oszczędnym, eleganckim wydaniu. Architekci połączyli tu beton (na podłodze) z drewnem (zabudowa, boazeria), bielą (ściany) oraz czarnymi dodatkami (lampa, kanapa, krzesła przy stole w jadalni, poręcze, relingi). Zaprojektowali dodatkowe okna doświetlające tę przestrzeń. Duża kuchnia otwierająca się na salon (zlokalizowany w starej maszynowni) jest sercem tego domu/łodzi. W centralnym punkcie górnego pokładu urządzono zaś taras widokowy. Właściciele mogą tu spędzać słoneczne dni podziwiając mijane widoki. Główna sypialnia jest duża i połączona z łazienką. Kajuty dzieci to mniejsze, funkcjonalnie zaprojektowane pomieszczenia.

Jak się Wam podoba taki pływający dom? Dobry sposób na życie? W naszej internetowej redakcji zastanawiamy się tylko pod jaki adres trafiają do jego mieszkańców listy i zamówione paczki z zakupami ;).