Konkurs SARP nr 1017

Znamy zwycięzców konkursu SARP na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Zwyciężył projekt wrocławskiej pracowni P2PA w składzie autorskim: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski. Propozycja od P2PA uwzględnia wykorzystuje i uwydatnia walory otaczającej Górę Św. Anny przyrody oraz podkreśla wagę istniejącego Domu Polskiego. Architekci otrzymali 50 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny - koncepcja  P2PA

Nowy budynek Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny ogniskuje w sobie aspekt przyrodniczy i historyczny. Obiekt o otwartej strukturze zewnętrznej zdaje się bezpośrednio łączyć z zielenią. Ściany z naturalnego, lokalnego wapienia tworzą kompozycję nawiązującą do ruralistycznych układów. Płynnie łączą się z otaczająca je łąką, a do tego przywołują na myśl miejsca możliwych zdarzeń historycznych. Część pomieszczeń znalazło się poniżej poziomu ziemi.  - Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu terenu pozwoliło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego architektury - czytamy w uzasadnieniu konkursowego werdyktu jury. Eksperci zwracają też uwagę na potrzebę reorganizacji parkingu muzeum i ewentualne połączenie podziemnych kubatur. Gratulujemy. 

____________________________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.