Niedawno pisaliśmy Wam TUTAJ o najpiękniejszych muzeach świata. Tym razem mamy dla Was najpiękniejsze galerie sztuki na świecie. W naszym rankingu podpowiadamy które miejsca warto zobaczyć i dlaczego.

Najpiękniejsze galerie sztuki na świecie:

Galeria Uffizi – mekka dla miłośników dawnej sztuki

Tycjan, Rubens, Caravaggio czy Leonardo da Vinci. To tylko niektóre nazwiska artystów, których dzieła zobaczycie w Galerii Uffizi we Florencji, jednej z najstarszych galerii sztuki w Europie. Budynek ufundowany przez Kosmę I Medyceusza jest miejscem, które powinni odwiedzić znawcy dawnego malarstwa i rzeźby.

Metropolitan Museum of Art - „filmowa”galeria sztuki

Największe muzeum w Stanach Zjednoczonych bywa nazywane amerykańskim Luwrem. Gmach Richarda Morrisa Hunta robi ogromne wrażenie na miłośnikach kultury. Co roku we wnętrzu galerii odbywa się METGala. Muzeum „zagrało” też w kilku filmach. Słynną fasadę można zobaczyć w „Nocy w muzeum” i w serialu „Seks w wielkim mieście”.

Tate Modern – galeria sztuki współczesnej

Tate Modern to galeria, którą powinien odwiedzić każdy. W miejscu obecnego muzeum przed laty znajdowała się elektrownia Bankside Power Station. Budynek będący dziełem Gilesa Gilberta Scotta jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Wielkiej Brytanii. Odbywają się tu także pokazy mody.

Narodowe Centrum Sztuki w Tokyo

Ten słynący z opływowego kształtu budynek zna każdy wielbiciel współczesnej architektury. Japoński projektant Kisho Kurokawa zadbał o to, by w muzeum było dużo przestrzeni. Stale odbywają się tu wystawy czasowe tworzone przez współpracujące z galerią stowarzyszenia. Centrum nie posiada własnej kolekcji sztuki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Niterói w Rio de Janerio

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć tego muzeum. Jedna z najbardziej fotogenicznych galerii świata bywa porównywana do statku kosmicznego. Projekt Oscara Niemeyera i Bruno Contariniego składa się z imponującego wejścia prowadzącego do dużych, przeszklonych sal wystawowych.

Musée d’Orsay

Placówka na lewym brzegu Sekwany z bogatym zbiorem malarstwa impresjonistów i postimpresjonistów. Zachwyt budzi budynek, w którym znajduje się galeria. To dawny dworzec kolejowy projektu Victora Lalouxa, którego budowę ukończono w 1900 roku. Eklektyczna fasada, ogromne zegary i szklany dach robią na odwiedzających spore wrażenie. Muzeum oficjalnie działa tu od 1 grudnia 1986 roku.   

Alte Pinakothek, Monachium

Stara Pinakoteka w Monachium znajduje się  w neorenesansowym budynku zaprojektowanym przez Leo von Klenzego. W środku dzieła miedzy innymi Hieronima Boscha, Sandro Botticellego, Pietera Bruegela, Canaletta, Albrechta Dürera, El Greco, Leonarda da Vinci.

Hauser&Wirth w Londynie

House&Wirth to nic innego jak sieć popularnych w Europie   i Stanach Zjednoczonych galerii sztuki. Właściciele muzeum słyną  z oryginalnych pomysłów. Cyklicznie organizowane wystawy prezentowane są w różnych miejscach, np. nie działającym młynie.