Pelješki most uroczyście otwarty

Zaledwie kilka dni temu, bo 26 lipca, Chorwaci uroczyście otworzyli Pelješki most. Licząca 2,4km przeprawa nad Morzem Adriatyckim (Malostonski zaljev) jest o tyle ważna, że wreszcie łączy ziemie ich kraju w całość. Kontynentalne terytorium Chorwacji jest bowiem przecięte w okolicach Neum przez nadbrzeżny pas należący do Bośni i Hercegowiny. Mieszkańcy przemieszczający się drogą lądową z jednej części do drugiej musieli przechodzić przez kontrole graniczne (co wiązało się także z korkami szczególnie w sezonie letnim). Nowy most łącząc półwysep Pelješac z pozostałą częścią Chorwacji sprawił, że nie jest to już dłużej koniecznością. 

Pelješki most - architektura

Pierwsze plany budowy mostu pojawiły się w 2005 roku. Decyzję o powstaniu budowli wielokrotnie zmieniano (między innymi przez koszty projektu, sprzeciw Bośni i Hercegowiny). Ostatecznie w 2019 roku chińska firma CRBC (China Road and Bridge Corporation) rozpoczęła oficjalnie pracę nad projektem słoweńskiego inżyniera Marjana Pipenbahera. Nie było to łatwe zadanie również ze względu na lokalizację. Konstrukcja musiała być zabezpieczona przed silnymi wiatrami, które występują w tym miejscu. 

Ukończony w 2021 roku Pelješki most ma dokładnie 2404 m długości i 22,5m szerokości. W najwyższym miejscu jezdnia znajduje się 55 metrów nad wodą. W ten sposób pod mostem mogą przepływać naprawdę duże jednostki. Pelješki most to tak zwany most wantowy, czyli most podwieszany. Na konstrukcję składa się 13 przęseł. Koszt inwestycji (wraz z budową dróg dojazdowych) to ponad 429 milionów euro.  

PS. Wybieracie się do Dubrownika? Mamy dla Was listę miejsc, które warto odwiedzić w tym mieście.