Stare Miasto

Długi spacer wąskimi uliczkami słynnego Starego Miasta to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Dubrowniku. Monochromatyczna paleta barw, mistyczna atmosfera unosząca się nad historycznymi budowlami i ozdobne fasady, a to wszystko otoczone kamiennymi murami, które ciągną się nieprzerwanie przez 2 km. To harmonijne połączenie zachwyci nie tylko fanów popularnego serialu fantasy, ale także wszystkich tych, którzy w podróżowaniu cenią sobie odkrywanie historycznych skarbów.


archiwum Wspólnoty Turystycznej Miasta Dubrownik

Wędrując romantycznymi alejkami Dubrownika, możemy zajrzeć do klasztoru Franciszkanów, gdzie mieści się pochodząca z 1317 roku apteka, będąca jedną z najstarszych aptek w Europie. Zaledwie kilka brukowych uliczek dalej mieści się jedna z najstarszych synagog w Europie, która z resztą tak jak apteka funkcjonuje do dziś.

Choć Stare Miasto to bez wątpienia serce Dubrownika, to warto wiedzieć, że poza jego średniowiecznymi murami także nie brakuje zabytków i miejsc, które skradły serca turystów z całego świata.

Wyspa Lokrum

Zaledwie 15 minut rejsu statkiem dzieli gwarne Stare Miasto od niewielkiej wysepki nazywanej „Wyspą Miłości”. Lokrum, bo to właśnie o tym miejscu mowa, to ulubiony punkt mieszkańców na mapie Dubrownika, którzy wyspę traktują niczym ogród w mieście. Wszystko za sprawą kipiącej kolorami śródziemnomorskiej przyrody otoczonej turkusowymi wodami Adriatyku. Zanurz się w połyskującym morzu, zagłęb się w lekturze powieści w cieniu pradawnego drzewa oliwnego lub odkryj ogród botaniczny - Lokrum oferuje to wszystko.

Wyspy Elafickie


archiwum Wspólnoty Turystycznej Miasta Dubrownik

No właśnie, a skoro już o urokliwych wyspach mowa, pozwólcie, że na chwile przeniesiemy się na Wyspy Elafickie. Napisać, że zachwycają niepowtarzalnym klimatem, to jak nie napisać nic. Niska śródziemnomorska zabudowa, unoszący się w powietrzu zapach świeżych ziół i dziewicze piękno wypełniającej wyspy natury - tak w kilku słowach można oddać niepowtarzalny charakter archipelagu, który znajduje się w zasięgu ręki od Dubrownika.

Chociaż w archipelagu Wysp Elafickich znajduje się 13 wysp, to tak naprawdę tylko trzy z nich są łatwo dostępne dla żeglarzy - to wyspy Šipan, Lopud i Koločep. Wszystkie trzy idealnie sprawdzą się podczas jednodniowego island-hopping.

Najbliżej Dubrownika leży malutka malownicza wyspa Koločep, którą szczególnie pokochali miłośnicy kameralnych i niezwykle spokojnych miejsc.

Nieco dalej znajduje się druga co do wielkości wyspa archipelagu - Lopud, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp w regionie, a być może w całej Dalmacji. Kwitnące na każdym kroku kwiaty i wysokie palmy to dopiero zapowiedź tego, co do zaoferowania ma Wyspa Lopud. Wzdłuż jej lini brzegowej rozpościera się długa, piaszczysta plaża Sunj. Na czym polega jej fenomen? Płytka, sięgająca zaledwie pasa woda ciągnie się aż 100 metrów w głąb bajkowych wód Adriatyku!

Ostatni przystanek to słynąca z murowanych willi, ogrodów gajowych i kościołów (bo jest tam ich aż 43) wyspa Šipan. Znajdziecie tu całe spektrum naprawdę wysoko ocenianych restauracji oferujących najlepszej jakości potrawy kuchni regionalnej i szeroki wybór win, które najlepiej pije się w towarzystwie spektakularnych zachodów słońca.

Jeśli tak jak my uwielbiacie próbować lokalnych dań, gwarantujemy, że kuchnia chorwacka naprawdę zadowoli wasze kubki smakowe. Gastronomia w regionie Dubrownika bazuje przede wszystkim na naturalnych składnikach, grillowanych rybach, świeżych owocach morza i aromatycznych warzywach z dodatkiem oliwy z oliwek.

Odnajdą się tu także fani słodkości, na których czekają opanowane do perfekcji przez lokalnych cukierników desery. Tutejsi mieszkańcy najchętniej wybierają deser rožata, czyli pudding z sosem karmelowym, którego receptura sięga aż średniowiecza. Na naszej gastronomicznej liście znajdziecie też podpunkt o nazwie Stonska torta. Jest to kultowy już tort makaronowy ze Stonu, który zawiera zarówno elementy słodkie, jak i pikantne. Równie popularne są desery przyrządzane na bazie karobu, czyli chleba świętojańskiego pochodzącego z rejonu Morza Śródziemnego oraz słodkie przekąski takie jak suszone figi, migdały w cukrze i dżem z pigwy.

Więcej o Dubrowniku i jego atrakcjach odkryjecie na stronie www.tzdubrovnik.hr