Gdzie wybrać się na weekend? Zapoznaj się z zestawieniem, w którym znalazły się najpiękniejsze miasta w Polsce i zainspiruj się. Polska może cię oczarować.

Pięknych miast w Polsce jest mnóstwo – udany weekend spędzisz nie tylko w dużych, wojewódzkich miastach, ale i niewielkich, mniej popularnych miejscowościach. Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej ci zależy – czy chcesz poczuć wielkomiejski klimat, zwiedzić zabytkowe budowle czy może podziwiać piękno przyrody. W naszym rankingu znalazły się miasta z różnej części Polski – niektóre z nich leżą w pobliżu morza, inne w bliskiej odległości od gór… A więc, wbrew pozorom nawet podczas city breaku możesz zadbać o kontakt z naturą. Wystarczy tylko, że wybierzesz miasto, które najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Które z miast Polski stanie się dla ciebie najpiękniejsze?

Najpiękniejsze miasta w Polsce – gdzie warto pojechać?

Polska może poszczycić się wieloma zachwycającymi miastami. Niektóre z nich zaskakująco architekturą, inne urzekają wyjątkowym klimatem. Dlatego, jeśli szukasz miejsca, do którego chciałabyś się wybrać na krótki, weekendowy wypad, zapoznaj się z naszym zestawieniem. Może dowiesz się o Polsce czegoś, czego jeszcze nie odkryłaś?

1. Wrocław

Perełka Dolnego Śląska, znajduje się w czołówce wielu zestawień na najpiękniejsze miasta w Polsce. Z jednej strony zachwyca ogromny Rynek z gotyckim Ratuszem czy urokliwy Ostrów Tumski, najstarsza część miasta. Z drugiej strony jednak Wrocław kojarzony jest jako miasto wyjątkowo nowoczesne – jego eklektyczność można dostrzec zarówno w architekturze, jak i niesamowitej atmosferze.

Aby dostrzec różnorodną architekturę miasta, warto spojrzeć na Wrocław z punktu widokowego – wjazd na Sky Tower czy wejście na Mostek Pokutnic mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Co więcej, podczas wizyty we Wrocławiu nie sposób nie odwiedzić wrocławskiego Zoo (wraz z Afrykanarium, jedynym takim miejscem na świecie). Najmłodszym pewnością spodoba się szukanie rozstawionych po całym mieści krasnali, które są symbolem Wrocławia. Hala Stulecia, Muzeum Narodowe wraz z Pawilonem Czterech Kopuł, Dzielnica Czterech Wyzwań… We Wrocławiu na każdym kroku czeka coś wyjątkowego.

2. Gdańsk

Gdańsk sam w sobie jest miastem urokliwym, a jeśli doda się do tego bliskość morza, można się prawdziwie zachwycić. Słynna fontanna z Neptunem, niesamowity Dwór Artusa czy robiący ogromne wrażenie Ratusz to tylko przykładowe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w Gdańsku. Polecamy także spacer Traktem Królewskim – najlepiej aż do Żurawia, gdańskiego symbolu. Natomiast dla miłośników historii rekomendujemy wizytę w Europejskim Centrum Solidarności – jest to muzeum, które reprezentuje światowy poziom. Nic więc dziwnego, że Gdańsk odwiedza coraz więcej zagranicznych turystów.

Położone nad Bałtykiem miasto urzeka wspaniałą architekturą – razem z Sopotem i Gdynią, Gdańsk staje się jednymi z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w województwie pomorskim. Dlatego też warto wpaść do Gdańska nawet na dzień czy dwa podczas wakacji nad morzem – chwila odpoczynku od turystycznych, nadmorskich miejscowości z pewnością nie zaszkodzi. 

3. Kraków

Na podium najpiękniejszych miast w Polsce nie mogło zabraknąć Krakowa. Dawna stolica polski do dzisiaj oczarowuje. Zachwyt wzbudza nie tylko Wawel, historyczna siedziba królów Polski, ale też Zamek Królewski, Katedra, Sukiennice, Kościół Mariacki… Lista krakowskich zabytków zdaje się nie mieć końca. Część z nich polecamy obejrzeć także podczas rejsu Wisłą – w słoneczny dzień może okazać się świetną atrakcją.

Warto zobaczyć Stare Miasto w Krakowie, które jest największym rynkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Nie bez powodu znalazło się na światowej liście Unesco – jest co podziwiać. Co więcej, Kraków zachwyca wyjątkowym klimatem – zwłaszcza Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, przyciąga uwagę. Na Kazimierzu znajdziesz synagogi, muzea, stare antykwariaty, obrośnięte bluszczem kawiarnie… Atmosfera jest unikatowa.

4. Sandomierz

Najpiękniejsze miasta w Polsce nie muszą być wyłącznie dużymi metropoliami. Mniejsze z miast także prezentują się zachwycająco – w przypadku Sandomierza można mówić zarówno o pięknej architekturze, jak i robiącej wrażenie przyrodzie. Miasto położone jest na Nizinie Nadwiślańskiej, która wygląda wręcz malowniczo.

Sandomierz współcześnie kojarzony jest z serialowym księdzem Mateuszem – właśnie to miasto stało się scenografią dla popularnej, detektywistycznej produkcji. Jednak Sandomierz ma znacznie więcej do zaoferowania. Podziemia miasta, pochodzący z XV wieku zamek z wieżą, gotycka katedra to tylko przykładowe zabytki. Chociaż miasto ucierpiało podczas potopu szwedzkiego, wciąż można wskazać na piękne, godne zobaczenia miejsca. 

5. Kazimierz Dolny

Romantyczna sesja ślubna? Tylko na kazimierskim Rynku! Kazimierz Dolny może pochwalić się przepięknymi, renesansowymi kamieniczkami. Za ich sprawą, rynek miasta wygląda wyjątkowo klimatycznie – zwłaszcza, jeśli dodamy do tego piękne widoki na Wisłę.

Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym? Lista jest naprawdę długa – średniowieczny zamek, wąwozy, synagoga, zabytkowe spichlerze, Wzgórze Trzech Krzyży to prawdziwe must see. Podobnie jak słynny pomnik Psa Werniksa!

Chociaż Kazimierz Dolny nie jest oczywistym wyborem na wycieczkę, może doprawdy zachwycić swoją wyjątkową atmosferą. Nie bez powodu Kazimierz Dolny każdego roku zyskuje coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród osób, które wolą wyjazdy w niebanalne miejsca.

6. Zamość

Przez wielu nazywane architektonicznym cudem. Zamość powstał w wyniku zlecenia Jana Zamoyskiego. Projektant Zamościa, Bernardo Morando, bazował na renesansowych założeniach dotyczących idealnego miasta – nie dziwi więc, że Zamość wydaje się miastem harmonijnym i uporządkowanym.

Nie zaskakuje także, że nazywany jest „Padwą północy” – jego architektura przynosi na myśli włoskie miasteczka. Renesansowe budynki zdobione attyką, zachwycający Ratusz i jego przyciągające turystów wachlarzowe schody czy zamojska twierdza… To wszystko sprawia, że Zamości nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. A jakby tego było mało, można wspomnieć o znajdującym się w pobliżu Roztoczańskim Parku Narodowym – znajdzie się coś także dla miłośników natury.

Co warte wspomnienia, zamojskie Stare Miasto znalazło się na liście Unesco – nie tylko my jesteśmy przekonani o tym, jak piękna jest Zamość.

7. Szczecin

Wśród miast na zachodzie Polski, Szczecin zdecydowanie się wyróżnia – chociaż nie należy do najczęściej wybieranych kierunków na weekendowy wyjazd, z pewnością warto go odwiedzić. Wały Chrobrego, czyli symbol Szczecina, mogą okazać się zachwycające – a zwłaszcza panorama na Odrę, którą możesz z nich podziwiać. Podobnie jak Zamek Książąt Pomorskich – jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze zamki w Polsce, nie możesz ominąć Szczecina. Miasto ma wiele do zaoferowania, a jego nietypowa historia sprawia, że staje się tylko jeszcze bardziej interesujące.

Turystom często poleca się wizytę w Muzeum Narodowym czy katedrze św. Jakuba. A w przypadku dłuższego pobytu w Szczecinie, warto także wybrać się nad morze – miasto leży zaledwie godzinę drogi od Bałtyku.

8. Warszawa

Stolica Polski ucierpiała podczas wojny, ale wciąż może oczarować. Zrekonstruowane Stare Miasto olśniewa nie tylko turystów i mieszkańców – zostało wpisane na światową Listę Dziedzictwa Unesco. Warty odwiedzenia jest Rynek, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Pałac Kultury i Nauki… Jednak największą popularnością cieszą się Łazienki Królewskie i Wilanów – zauroczą każdego.

Warszawa z pewnością należy do najciekawszych miast w Polsce, w których jednocześnie można docenić wybitną architekturę czy piękną przyrodą oraz poczuć klimat nowoczesności. Oprócz zabytków, w Warszawie mogą zainteresować cię muzea – Centrum Nauki Kopernik nie bez powodu każdego roku przyciąga rzesze turystów. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Narodowe.

Stolica idealnie sprawdzi się na luźny wypad na weekend – po całym dniu zwiedzania polecamy odpocząć nad brzegiem Wisły i podziwiać przepiękny widok na miasto.

9. Jelenia Góra

Jelenia Góra nazywana jest stolicą Karkonoszy. W pobliżu miasta rozciągają się górskie szczyty – nie tylko wspomniane Karkonosze, ale także Góry Izerskie i Rudawy Janowickie. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych polskich miast w prosty sposób można więc połączyć z aktywnym wypoczynkiem w górach, wśród pięknej przyrody. To może sprawić, że dla miłośników górskich wędrówek Jelenia Góra okaże się miastem idealnym.

Jelenia Góra to dość spokojne miasto, które nie cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. A mogłoby – ma wiele do zaoferowania. Bliskość gór, piękna architektura, zdumiewające zamki… Atmosfera Jeleniej Góry jest nie do podrobienia. Podczas planowania wycieczki nie zapomnij o Dolinie Pałaców, w której znajdziesz niemal 30 różnych obiektów – wieże, zamki, dwory i dworki wzbudzą zainteresowanie każdego miłośnika architektury. W Jeleniej Górze warto wejść na wieżę widokową „Grzybek”, z której nie tylko dostrzeżesz panoramę miasta, ale i pobliskie górskie szczyty.

10. Łagów

Nasze zestawienie zamyka Łagów, który – chociaż utracił prawa miejsca – bardzo często wybierany jest na jedno z najładniejszych miast w Polsce. Dlaczego? Wszystko za sprawą malowniczej natury, która otacza miasto – nie tylko lasy, ale i jeziora robią wrażenia na przyjezdnych.

Jezioro Łagowskie nie bez powodu można znaleźć w rankingach na najpiękniejsze jeziora w Polsce. Razem z pobliskim jeziorem Trześniewskim są uznawane za główną atrakcję turystyczną regionu – bezsprzecznie dodają miastu uroku. Podziwiać można je przede wszystkim z punktu widokowego, czyli z pięknej, gotyckiej wieży zamku, która znajduje się w centrum Łagowa. Turyści zwykle wchodzą na jej szczyt i podziwiają malownicze jeziora oraz lasy w sąsiedztwie niewielkiej miejscowości.

Ze względu na to, że Łagów jest najmniejszą miejscowością pośród wszystkich, które zebraliśmy w rankingu, polecamy je przede wszystkim tym, którzy marzą o odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku.