Nie wiesz, jak spędzić weekend? Poznaj nasze zestawienie i zwiedź najpiękniejsze zamki w Polsce. Jest czym się zachwycić!

Nawet jeśli nie przepadasz za historią i nie czerpiesz przyjemności z wizyt w muzeach, zwiedzanie zamków może okazać się interesujące. Dlaczego? Wiele z nich to zapierające dech w piersiach budowle, które – dodatkowo – otacza przepiękna natura. Spacerowanie po miejscach, w których wieki temu rozgrywały się niesamowite wydarzenia, sprawi, że wyprawa nabierze atmosfery tajemniczości.

Najpiękniejsze zamki w Polsce – lista

Jak wybrać najpiękniejsze zamki w Polsce? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, a ogromna liczba przepięknych zamków go nie ułatwia. Dzięki temu, że jest w czym wybierać, możesz wybrać takie miejsce na weekendowy trip, które najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Jeśli marzysz o zwiedzeniu ruin zamków, w Polsce jest kilka miejsc, które mogą wywrzeć na tobie wrażenie – znalazły się także w naszym zestawieniu. Chyba, że wolisz bajkowe zamki, przypominające pałace? A może chciałabyś zobaczyć największy zamek w Polsce? Możliwości są nieograniczone! Wybierz budowle, które najbardziej przypadły ci do gustu i rusz w trasę po Polsce. Od czego zaczniesz?

1. Zamek w Malborku

Zestawienie otwiera największy zamek gotycki – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zamek w Malborku jest naprawdę rozległą budowlą, dlatego na jego zwiedzenie trzeba zarezerwować sobie kilka godzin. Jednak, nawet podczas dłuższego zwiedzania nie będziesz się nudzić – na większości turystów budowla wywołuje niesamowite wrażenie. Polecamy podziwiać zamek nie tylko od środka – spoglądając na warownie od strony rzeki Nogat, będziemy mogli go dostrzec niemal w całej rozciągłości. Widok jest piękny!

Zamek w Malborku to jedna z pereł północnej Polski – pozostałość po tym, gdy Zakon Krzyżacki okupował te tereny, stała się główną atrakcją okolicy. Zamek znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco, co tylko podkreśla jego historyczną wartość.

2. Zamek Książ

Często odwiedzany przez turystów, zachwycający i wyjątkowo popularny – zamek Książ. Znajduje się w Wałbrzychu i stanowi jeden z ciekawszych tego typu obiektów nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce.

Zwiedzający mają wstęp do kilku komnat pałacowych, podziemi oraz ogrodów z tarasami. Warto także obejść zamek dookoła – z każdej strony prezentuje się w nieco inny sposób. Poleca się także spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym, ale najlepszy widok na Zamek Książ rozciąga się z punktu widokowego na Skale Olbrzyma.

3. Zamek Czocha

Zamek Czocha z pewnością wzbudzi zainteresowanie fanów Wiedźmina – to właśnie tutaj nagrywano kilka scen do serialowej wersji sagi Andrzeja Sapkowskiego.

Budowla powstała około XIII wieku i skrywa w sobie wiele krwawych historii. Legendy towarzyszące zamkowi sięgają nie tylko do średniowiecza – według jednej z popularniejszych historii Zamek Czocha był miejscem, w którym podczas drugiej wojny światowej przeprowadzono ściśle tajne eksperymenty. Jeśli więc szukasz polskiego zamku, który skrywa w sobie wiele tajemnych historii, dobrze trafiłaś.

4. Zamek w Mosznej

Niektórym przypomina słynny, disnejowski zamek – skojarzenie nie dziwi, zamek w Mosznej doprawdy wygląda bajkowo! Spory staw wraz z niewielkimi fontannami czy zakręcone schody, prowadzące do środka, tylko potęgują to urokliwe wrażenie.

Zamek w Mosznej znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Opola. Budowlę otacza rozległy park, który także robi wrażenie na zwiedzających – podobnie jak interesujące wnętrza i zachwycające komnaty. Z niektórych z nich możesz skorzystać na dłużej, gdyż obecnie w zamku funkcjonuje hotel. Jeśli chcesz poczuć się jak księżniczka, możesz spędzić weekend w otoczeniu zamkowych murów.

5. Zamek Królewski na Wawelu

To bez wątpienia jeden z najistotniejszych polskich zabytków – Zamek Królewski na Wawelu, nie bez powodów znalazł się na liście Unesco. Jest perełką nie tylko krakowskiej architektury, znacznie wyróżnia się na tle polskich zamków. Dlaczego? Przede wszystkim, kryje w sobie wyjątkową historię. To właśnie stąd urzędowało wielu polskich władców i to tutaj podejmowano decyzje, które rzutowały na historię kraju.

Ten aspekt z pewnością docenią miłośniczki historii. Jeśli do nich nie należysz, nie oznacza to, że Wawel cię nie zachwyci. Zamek Królewski, wraz z niesamowitymi krużgankami, robi wyjątkowe wrażenie. Nie sposób go ominąć podczas wizyty w Krakowie.

A po zwiedzeniu Krakowa czas na pozostałe, najpiękniejsze miasta w Polsce – poznaj nasz ranking i zaplanuj wycieczkę po kraju.

6. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

A właściwie – jego ruiny. Swego czasu zamek Krzyżtopór był jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Otoczona bastionowymi umocnienia magnacka rezydencja należała do Kazimierza Ossolińskiego, który posiadał ogromny majątek i tylko wyobraźnia powstrzymywała go przed wprowadzaniem w życie kolejnych luksusowych rozwiązań. Takich jak szklany strop nad salą jadalną, w którym umieszczono akwarium wypełnione egzotycznymi rybami… Konsternacje może też wzbudzać 300 marmurowych żłobów dla koni czy kryształowe zwierciadła w stajniach.

Dzisiaj nie pozostało wiele z tych wspaniałości. Mimo to zamkowe ruiny przyciągają turystów, którzy zwiedzają ruiny, podążają przez liczne sale, piwnice i zamkowe zakamarki.

7. Zamek w Niedzicy

W Niedzicy znajduje się jeden z tych średniowiecznych zamków w Polsce, który wielokrotnie znalazł się na dużym ekranie. Posłużył scenarzystom m.in. podczas kręcenia serialu Janosik!

Powstały w XIV wieku zamek w prezentuje się przepięknie przede wszystkim ze względu na swoje położenie. Znajduje się na skalistym cyplu, w okolicy Zalewu Czorsztyńskiego. Wyłania się ze wzgórza – świetnie komponuje się z otaczającym go krajobrazem. A co więcej, sam w sobie stanowi dobry punkt widokowy. Z zamkowych tarasów można podziwiać Pieniny, a przy dobrej widoczności możliwe jest dostrzeżenie Tatr. Oprócz podziwiania architektury i natury, na zwiedzających czeka muzeum oraz hotel.

Zalew Czorsztyński cieszy się popularnością, ale nie aż taką, jaką zdobywają najpiękniejsze jeziora w Polsce. O czym mowa? Sprawdź nasz ranking.

8. Zamek w Będzinie

Średniowieczny zamek w Będzinie został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Przebywali tutaj także inni polscy władcy, na przykład Jan III Sobieski czy Stanisław August Poniatowski, chociaż początkowo budowla miała pełnić funkcje wyłącznie ochronne.

Fani broni i uzbrojenia z pewnością zainteresują się ekspozycją, którą można zobaczyć w będzińskim zamku – znajduje się tu największa w kraju tego typu wystawa. Jednak, jeśli muzealne eksponaty cię nie zainteresują, wciąż wizyta w Będzinie może okazać się interesująca. Surowy charakter odrestaurowanego zamku i otaczające go wzgórze nad rzeką Czarną Przemszą tworzą malowniczy krajobraz.

9. Zamek w Łańcucie

Wyjątkowa budowla, której udało się wyjść bez szwanku zarówno podczas potopu szwedzkiego, jak i drugiej wojny światowej. Zachwycający jest nie tylko przepiękny zamek, który pełnił funkcję magnackiej rezydencji – nie da się nie wspomnieć o rozległym parku i ogrodzie w stylu angielskim, ale także wnętrzach.

Zamkowe komnaty zostały świetnie zachowane, dzięki czemu możemy poczuć się tak, jak gdyby czas się zatrzymał. To wrażenie potęgują różnorodne zbiory i kolekcje malarstwa, mebli, instrumentów, porcelany i innych dodatków, które urozmaicają wnętrze zamku.

10. Zamek Pieskowa Skała

Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, na Szlaku Orlich Gniazd. To jeden z piękniejszych zamków w Małopolsce, którego zwiedzanie warto połączyć właśnie z wizytą w parku narodowym.

Zdumiewa położenie budowli – zamek znajduje się nad skalistą przepaścią, co robi niesamowite wrażenie. W jego pobliżu znajduje się Maczuga Herkulesa, która, według legendy, strzeże budowlę.

Zwiedzający, oprócz spaceru po renesansowym zamku, mogą wybrać się na tarasy widokowe, odwiedzić muzeum czy zrelaksować się w zachwycającym ogrodzie.

11. Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa, tuz obok Krakowa, należy do jednych z najpiękniejszych miast z zamkami w Polsce. Zamek Królewski, w którym przez lata warzyły się losy kraju, bez wątpienia jest istotny dla polskiej historii.

Choć wiele przeszedł – został obrabowany podczas potopu szwedzkiego i zaborów, a następnie zbombardowany i wysadzony w powietrze w trakcie wojny, wciąż zachwyca. Oczywiście, obecnie podziwiać można jego rekonstrukcję.

12. Zamek w Kórniku

Uwagę przyciąga przede wszystkim kolor budowli – zamek w Kórniku niemal w całości utrzymany jest w bieli, co znacznie wyróżnia go pośród pozostałych architektonicznych perełek, zebranych w zestawieniu.

Powstał w średniowieczu, jednak jego kształt ulegał zmianom – obecny neogotycki wygląd kórnikowskiego zamku to wynik XIX-wiecznej przebudowy. Na zwiedzających czekają sale muzealne zawierające meble, eksponaty, obrazy czy porcelanę, która pochodzi z wcześniejszych epok. Oprócz tego podziwiać można piękny widok na Jezioro Kórnickie, łuk Tudora czy jedną z najstarszych bibliotek w Polsce. Jak się okazuje, ten niepozorny budynek skrywa w sobie wiele atrakcji.

13. Zamek Ogrodzieniec

Kolejny zamek, który znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Podobnie, jak i pozostałe, miał chronić Królestwo Polskie przed czeskimi najazdami. Chociaż ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, wciąż zachwyca.

Otoczony przepięknym parkiem i ogrodami przyciąga turystów oraz fanów historii – to właśnie tutaj odbywają się liczne rekonstrukcje historyczne. Jego popularność jeszcze wzrosła, gdy w 2019 roku nagrywano w jego okolicy sceny do netfliksowego „Wiedźmina”. Fani sagi Sapkowskiego nie mogą odpuścić sobie wizyty w Ogrodzieńcu!

14. Zamek w Gołuchowie

Gdy tylko zamek w Gołuchowie trafił w ręce Izabeli Czartoryskiej, prawdziwie rozkwitł. Rozbudowano rozległy, angielski park, odsłonięto arkadowy dziedziniec i stworzono wyjątkowe muzeum – składają się na nie kolekcje sztuki, jakie w ciągu swojego życia zgromadziła arystokratka. Obecnie w zamku funkcjonuje oddział poznańskiego Muzeum Narodowego.

Zamek w Gołuchowie zachwyca wczesnorenesansowym stylem oraz pięknym otoczeniem. Chociaż nie jest tak popularny jak wiele innych, które znalazły się w zestawieniu, przyciąga do siebie turystów. Wielu kojarzy się z francuskimi zamkami, znajdującymi się nad Loarą  – i nie ma w tym nic dziwnego, Izabela Czartoryska z pewnością podążała zgodnie z francuską modą.

15. Zamek w Krasiczynie

Nie wszystkie zamki w Polsce do zwiedzania znajdują się w sporej odległości od miast – Zamek w Krasiczynie położony jest zaledwie 10 km. od Przemyśla. Przejechanie tak niewielkiej odległości od tętniącego życiem miasta wystarczy, aby znaleźć się w otoczeniu renesansowej rezydencji i poczuć jej wyjątkową atmosferę.

Budowla jest wyjątkowo spójna i harmonijna. Cztery baszty mają symboliczne znaczenie i odnoszą się do czterech najważniejszych elementów feudalnej rzeczywistości – szlachty, króla, papieża i Boga. Zamek pełnił funkcje ochronną, ale nie da się zaprzeczyć, że jest wyjątkowo reprezentacyjny. Pomimo zniszczeń w trakcie wojennej okupacji, wciąż zdumiewa turystów.