Region mazurski położony w północno-wschodniej Polsce nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior, ale tak naprawdę liczy ich 2600. Wiele z nich jest połączonych ze sobą w sposób naturalny lub kanałami, co tworzy wspaniałe trasy żeglarskie. Oprócz malowniczych jezior, na pojezierzu nie brakuje gęstych lasów, gospodarstw agroturystycznych i uroczych miasteczek wypoczynkowych. Mało znane poza Polską, Mazury są zdecydowanie warte odkrycia - przez wielu określane są jako najpiękniejsze miejsca w Europie).

Ciekawe miejsca na mazurach – zabytki, atrakcje, jeziora

Mazury są położone w północno-wschodniej części Polski, a żeby do nich dotrzeć należy przygotować się na około trzygodzinną samochodem z Warszawy. Bez wątpienia najlepszym czasem na udanie się na Pojezierze jest sezon letni, który jest zarazem najbardziej ruchliwym i najdroższym okresem w roku. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, zarezerwuj swój pobyt na początku czerwca lub we wrześniu, kiedy pogoda jeszcze dopisuje, a turystów jest mniej. Gwarantujemy, że w Mazurach zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

Co zwiedzać na Mazurach i jakie atrakcje turystyczne są najbardziej polecane? Podpowiadamy.

1. Jezioro Gołdopiwo

Jednym z najpiękniejszych mazurskich jezior, które należy do tzw. "obszaru ciszy", a więc jest uważane za strefę wolną od silników, jest Gołdopiwo w pobliżu wsi Kruklanki. Gołdopiwo jest znacznie mniej uczęszczane niż bardziej popularne jeziora mazurskie, dzięki czemu uchodzi za dziewiczy, raczej spokojny akwen.

Gołdopiwo jest jeziorem o skromnych rozmiarach - ma tylko 8,6 km2, większość jego brzegów jest wysoka, pagórkowata i porośnięta roślinnością. Jego północny brzeg sąsiaduje z lasami. Warto dodać, że około 5 kilometrów od wschodniego brzegu jeziora leży Puszcza Borecka - siedlisko majestatycznych żubrów i wyjątkowo polecane miejsce na Mazurach.

Przez Gołdopiwo przepływa mała, ale niewielka rzeka Sapina, która łączy je z kilkoma innymi pobliskimi jeziorami. Spokojna Sapina jest uważana za bezpieczną trasę dla kajakarzy - prowadzi przez piękne, zalesione tereny, ale pozwala też napotkać intrygujące atrakcje na Mazurach stworzone przez człowieka, takie jak ruiny mostu kolejowego z 1908 roku czy zabytkową śluzę w Przerwankach zbudowaną w 1910 roku.

2. Jezioro Łuknajno

Płytkie polodowcowe blisko 700-hektarowe jezioro Łuknajno, położone w niewielkiej odległości od Mikołajek, jest schronieniem dla największego w Europie stada dzikich łabędzi i domem dla wielu innych ptaków - odnotowano tu występowanie 128 gatunków ptactwa. Jest jednym z Rezerwatów Biosfery UNESCO i wprost idealnym miejscem dla wszystkich miłośników ptaków. Wokół jeziora znajduje się kilka wież obserwacyjnych, które gwarantują piękne widoki na całe na jezioro i otaczający go krajobraz.

3. Mikołajki

Mikołajki są znane jako najważniejszy port żeglarski na Mazurach. Zaskakujący może być fakt, że miasteczko jest raczej małe, ale ma w sobie prawdziwy urok. To najlepsze miejsce, by wypożyczyć żaglówkę, spróbować jazdy na skuterze wodnym, nartach wodnych lub po prostu zrelaksować się na publicznej plaży.

Jeśli nie planujesz żeglować, wsiądź na prom, który wypływa z Mikołajek i udaj się na rejs po mazurskich jeziorach. Podziwianie wyjątkowego piękna przyrody tego regionu z pokładu statku to niezapomniane przeżycie. Bardzo ciekawą atrakcją na weekend, znajdującą się zaledwie 15 minut jazdy od Mikołajek, jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. Wycieczkę rozpoczynasz w Krutyni i płyniesz kajakiem aż do Ukty - turyści zgodnie przyznają, że to świetna zabawa dla całej rodziny, również dla dzieci.

4. Jezioro Dobskie

Jezioro Dobskie jest częścią Jeziora Mamry. Ma powierzchnię prawie 18 kilometrów kwadratowych, a jego brzegi są w większości wysokie i strome. Jest otoczone lasami, polami i łąkami i również zostało włączone do “strefy ciszy", więc nie powinno się na nim używać silników.

Znajdziesz na nim wyspę Wysoki Ostrów, która jest ważnym miejscem gniazdowania kormoranów. Wyspa ma status rezerwatu przyrody. Nie wolno na nią wchodzić, jest cała porośnięta drzewami, a niektóre z nich są częściowo uschnięte z powodu... toksycznych odchodów kormoranów. Te naturalnie zniszczone drzewa (i liczne kormorany) to charakterystyczny widok na Wysokim Ostrowie.

Inną znaną wyspą do zwiedzania na Jeziorze Dobskim jest Gilma, gdzie w XIII wieku bałtyckie plemię Galindów miało małą osadę. Po jej zniszczeniu w tym samym miejscu powstał mały zamek wybudowany przez Zakon Krzyżacki, który następnie został rozebrany, zanim w XIX wieku postawiono na jego miejscu kaplicę. Dziś na wyspie wciąż można znaleźć jej malownicze ruiny.

5. Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec znajduje się na polskim Pojezierzu Mazurskim w małej osadzie Gierłoż ok. 36 km od Mrągowa. W latach 1941-1944 była to kwatera główna Adolfa Hitlera. To zakamuflowane w lesie miasteczko składało się z około 200 budynków, w tym bunkrów, koszar, dwóch lotnisk, stacji kolejowej, elektrowni, wodociągów i elektrociepłowni. W 1944 roku Wilczy Szaniec był zamieszkany przez 2 000 osób. Z tego miejsca Hitler dowodził armiami, które podbijały ZSRR. Było to też miejsce, w którym próbowano dokonać nieudanego zamachu na jego życie. Pod koniec wojny bunkry zostały wysadzone w powietrze. Obecnie turyści zwiedzają pozostałości miasta oraz muzeum.

6. Olsztyn

Mazurskie miasta, w tym Olsztyn, przez wielu określane są jako najpiękniejsze miasta w Polsce - i ciężko się z tym nie zgodzić. Zwiedzanie Olsztyna, czyli stolicy Mazur możesz rozpocząć od obejrzenia uroczego Starego Miasta. Przejdź przez wspaniałą konstrukcję Wysokiej Bramym a dojdziesz do głównego rynku otoczonego barami, kawiarniami i restauracjami.

Na obrzeżach miasta znajduje się Jezioro Ukieł, na którym możesz wypożyczyć łódkę i wybrać się w mini rejs lub udać się na wędrówkę po pobliskich lasach. Prawdziwą frajdą (również dla dorosłych) są parki linowe w koronach drzew - możesz tam spędzić cały dzień wspinając się po drzewach, zjeżdżając na linie, czy jeżdżąc quadami.

7. Giżycko - most obrotowy

Inne ciekawe miejsca na Mazurach? Na przykład działający most obrotowy w Giżycku, który został zbudowany w 1889 roku i jest jedynym tego typu obiektem w kraju. Mimo że waży ponad 100 ton, może go obrócić jedna osoba. Jest otwierany siedem razy dziennie, by przepuścić łodzie, za każdym razem zamykając się dla ruchu na 20 minut do 1,5 godziny.

8. Ryn

Ryn jest jednym z najmniejszych miasteczek portowych na Mazurach z dwoma jeziorami położonymi w odległości zaledwie 5 minut spacerem od siebie. Pierwsze z nich - Jezioro Ryńskie, jest połączone z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Drugie, mniejsze jezioro Ołów, jest jeziorem zamkniętym, posiadającym urokliwą plażę. Biegnie wokół niego piękny 5-kilometrowy szlak tworzący warunki do pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych, podczas których można podziwiać naturalne piękno mazurskiego regionu.

Jednak o dziwo to nie jeziora są największą atrakcją Rynu, a XIV-wieczny zamek - drugi co do wielkości zamek w Polsce (obecnie funkcjonuje jako luksusowy hotel, zachował jednak swój styl i klasyczny wystrój).

9. Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim został zbudowany w XIV wieku i ma powierzchnię około 2700 m2. Obecnie większość komnat jest dostępna dla turystów. Ekspozycje zamkowe prezentują sztukę gotycką, oryginalny wystrój wnętrz, meble, ikony oraz malarstwo polskie z XIX i XX wieku.

10. Jezioro Czos

Jezioro Czos jest niewielkim akwenem - ma powierzchnię 2,8 km2 - a jego zachodni i północny brzeg to w zasadzie części miasta Mrągowa. Charakterystycznym elementem jeziora jest wydłużony półwysep w centrum jeziora, na którym znajduje się Góra Czterech Wiatrów o sugestywnej nazwie, sięgająca 184 metrów nad poziomem morza. Góra ta posiada nawet wyciągi narciarskie - zimą możesz cieszyć się jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem jazdy na nartach na Mazurach, w zasadzie na środku jeziora!

Niespodziewane możliwości jazdy na nartach w jeziorze Czos nie są jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca. Ten tytuł zdecydowanie należy do festiwalu muzycznego Piknik Country & Folk, który odbywa się latem w Mrągowie co roku od 1983 roku. Wydarzenie przyciąga dziesiątki tysięcy uczestników i gości na swojej scenie zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Koncerty odbywają się na przełomie lipca i sierpnia w słynnym mrągowskim amfiteatrze położonym malowniczo nad jeziorem Czos.