Źle zawieszone zdjęcie? Kłopot z wybraniem ulubionego koloru?  To normalne, że przy urządzaniu mieszkania popełniamy wiele błędów. Nie jesteśmy dekoratorami ani projektantami wnętrz. Jednak części kłopotów jesteśmy w stanie się ustrzec. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy aranżacji wnętrz? Na to i inne pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule. Zapraszamy do lektury.

1. Błędy przy wieszaniu zdjęć, grafik i plakatów

Wieszanie na ścianach zdjęć, grafik lub obrazów od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak umieszczenie ich w odpowiednim miejscu powoduje pewne problemy. Aby ich uniknąć, powieś pracę na wysokości wzroku. Dzięki temu w pełni docenisz walory kompozycji. Zwróć uwagę na kolor ścian. Przy aranżacji pomieszczenia weź pod uwagę układ mebli, zadbaj, by dzieło pasowało do pokoju i znajdujących się w nim dodatków.

2. Niedopasowane kolory ścian i sufitu

Małe, zacienione mieszkanie ze ścianami w kolorze granatowym? To nie najlepszy pomysł. Kolory ścian powinny wydobywać walory wnętrza i ukrywać jego wady. Ciemne barwy sprawdzą się w dużych, dobrze doświetlonych przestrzeniach. Oranż dobrze współgra z szarościami, beżami i groszkowym kolorem. Butelkowa zieleń wygląda elegancko w połączeniu z granatem lub nasyconą czerwienią. Dzięki dobremu zestawieniu kolorystycznemu urządzisz swoje mieszkanie ze smakiem.

3. Aranżacja w wielu stylach

Twoje mieszkanie jest wypełnione nie pasującymi do siebie meblami, przez co traci swój naturalny blask? Nie potrafisz połączyć ich z dodatkami? Zanim zaczniesz kupować bibeloty do salonu, kuchni czy sypialni, zastanów się nad stylem Twojego wnętrza. Unikaj chaosu, przeładowania. Nie wstawiaj wszystkich mebli do pokoju tylko dlatego, że Ci się podobają. Źle dobrane meble i dodatki dają czasem dziwne połączenia. Poczytaj o stylu skandynawskim, boho, industrialnym czy mid-century modern. Jeśli to nie Twoja bajka, postaw na klasykę. Maksymalizm to też sztuka.  

4. Brak dodatkowych źródeł światła

Odpowiednie oświetlenie dodatkowe potrafi odmienić wnętrze, szczególnie wieczorem. Brak alternatywnych źródeł światła to jeden z najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz. Dobierz takie oświetlenie, które będzie pasowało do pomieszczeń i odpowie na potrzeby konkretnego wnętrza. Możesz mieszać ze sobą różne rodzaje oświetlenia, pamiętaj jednak, że to ono buduje wyjątkowy nastrój mieszkania.

5. Niefunkcjonalne wnętrze

To już ostatni z najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji mieszkania. Aby uniknąć niefunkcjonalnych pomieszczeń dokładnie wymierz meble i wnętrze. Zadbaj o ergonomię, funkcjonalność kanapy, fotela, łóżka czy biurka. Meble piękne, ale nie spełniające swoich zadań po pewnym czasie, mimo całej swojej urody po prostu nas męczą. Kluczowe jest zadbanie o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.