Wczoraj rozstrzygnięty został konkurs na nową siedzibę dla  Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Bolesława Stelmacha, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, przyznał I nagrodę koncepcji stworzonej przez pracownię WXCA (zespół w składzie: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Paweł Grodzicki). Inne projekty pracowni, o których Wam pisaliśmy to warszawskie Bulwary Wiślane, nowy budynek Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu czy Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju.

Zdaniem konkursowego jury projekt wpisuje się w wielkopolski idiom wspólnej pracy organicznej i sprzyja tworzeniu przestrzeni spotkań. Centralnym miejscem całego obiektu będzie okrągły plac, wokół którego zgromadzone zostaną kameralne budynki muzealne o prostych bryłach pokrytych kamieniem.  

Proponując taki układ, przypominamy o początkach naszego państwa, o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności. [...] Zaproponowany przez nas podział umożliwia otwartą formułę muzeum, w której budynki nie są przeszkodą na głównych ciągach komunikacyjnych, a wręcz przeciwnie – mieszkańcy i turyści mogą się tam swobodnie dostać i przejść przez cały kompleks z każdej strony – i od Cytadeli, i od terenów Starej Rzeźni oraz oczywiście od strony Wzgórza św. Wojciecha – mówi Małgorzata Dembowska, współautorka projektu. 

Koszt budowy to około 150 mln złotych. Pierwsze prace wystartują w 2021 roku, całość ma być gotowa w 2024.