EXPO 2020 to pierwsza Wystawa Światowa, która odbędzie się w kraju arabskim. Rozpocznie się 20 października 2020 roku i będzie trwała przez kolejne sześć miesięcy. Właśnie wyłoniono zwycięzcę w konkursie na projekt polskiego pawilonu. To pracownia WXCA, o której realizacjach pisaliśmy Wam już wiele razy (Zmiany na Placu Pięciu Rogów, budynek Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Nowy odcinek Bulwarów Wiślanych). Nad projektem pracował zespół w składzie: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Anna Dobek, Ania Majewska, Michal Czerwinski, Bellprat Partner, Vivid Vision.

Jak będzie wyglądał polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju? To nieregularna bryła z otwartym dachem, przypominająca nieco odwróconą piramidę. Budynek będzie zlokalizowany na działce o powierzchni około 1900 m2, położonej u zbiegu głównych alei dla zwiedzających. W środku zaplanowano miejsce na stałą wystawę, ekspozycje czasowe, strefę dla dzieci i rodziców, restaurację, biura oraz dużą salę konferencyjną. 

Wybraliśmy pracę, która miała dobry pomysł na wystawę wewnętrzną i spektakularną bryłę. - podsumował Tomasz Pisula, komisarz generalny sekcji polskiej EXPO 2020. Główną inspiracją dla architektów z WXCA były migrujące ptaki, które odwiedzają Polskę - na wizualizacjach zobaczycie wariację na ich temat - chmurę kształtów otaczającą fasadę budynku. To nie jedyna inspiracja czerpiąca wprost z natury. Niebagatelne znaczenie w tym projekcie ma bowiem także drewno. Koszt wybudowania pawilonu szacuje się na około 40 milionów złotych. Co ciekawe, po zakończeniu wystawy, budynek będzie można zdemontować. Najprawdopodobniej dostanie on drugie życie już w naszym kraju. Jak się Wam podoba ten projekt?