Musée Yves Saint Laurent Marrakesz (mYSLm) otworzy swoje podwoje w październiku 2017. W tym samym czasie otwarte będzie także paryskie muzeum projektanta. Dziś kilka słów o placówce w Marrakeszu. Dlaczego właśnie w tym miescu powstanie muzeum? Saint Laurent odkrył Marrakesz w 1966 roku, a następnie odwiedzał miasto dość regularnie. Stąd między innymi czerpał inspirację do swych projektów, tu wypoczywał. 

Muzeum będzie się mieścić na Rue Yves Saint Laurent, w sąsiedztwie słynnego Jardin Majorelle - ogrodu, który projektant chętnie odwiedzał, a w końcu kupił, by uchronić go przed zniszczeniem. Za projekt muzealnych budynków odpowiada francuska pracownia architektoniczna Studio KO. Założona przez Oliviera Marty i Karla Fourniera pracownia projektuje budynki mieszkalne i przestrzenie publiczne w Maroku, USA czy Wielkiej Brytanii. Fasadę geometrycznego budynku Musée Yves Saint Laurent będą pokrywały cegiełki układające się we wzór utkanych nici. Całość zostanie zbudowa z terakoty, betonu i lastryko w kolorze terrakoty przy użyciu lokalnych surowców. 

Na co można liczyć we wnętrzu? Na czterysta metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentującej pracę Yves Saint Laurent'a czyli szkice, prototypy, kolekcje ubrań i dodatków. Autorem oryginalnej scenografii jest Christophe Martin. Ponadto w budynku znajdą się biblioteka, restauracja z tarasem, księgarnia.