Sprawdzone rozwiązanie do wysokich mieszkań o niezbyt dużym metrażu? Antresola! Dzięki niej można zyskać sporo dodatkowej przestrzeni na przykład na sypialnię, domowe biuro, biblioteczkę, albo kącik do relaksu. Antresola daje szansę na kolejne cenne metry do wykorzystania do domu i jednoczesne urozmaicenie wnętrza. Jest ciągle w tej samej przestrzeni, nie stanowi odrębnej kondygnacji, a więc osoby będące w tym samym pomieszczeniu pozostają ze sobą w kontakcie i mogą się swobodnie porozumiewać. Jednocześnie jednak antresola to miejsce nieco odosobnione.

Antresola - kwestie techniczne 

Budowanie antresoli to zadanie dla profesjonalistów. Ze względu na duże obciążenia ta część mieszkania musi być naprawdę solidna. Najczęściej antresolę wznosi się z drewna lub ze stali. Wysokość antresoli, która daje swobodę poruszania się w wyprostowanej postawie to minimum 2 metry. Są też antresole niższe, często to te, które pełnią funkcje sypialni. Tu wystarczy około 120-140 cm - mniej więcej tyle, ile potrzeba by swobodnie usiąść na materacu. Oddzielne zagadnienie stanowią schody na antresolę. Powinny być bezpieczne i wygodne, najlepiej z poręczą (to szczególnie ważne jeśli w mieszkaniu z antresolą są małe dzieci). Jeśli we wnętrzu nie ma miejsca na schody wejściem na antresolę może być specjalna drabinka.

Mieszkanie z antresolą - o czym pamiętać

O czym jeszcze trzeba pamiętać urządzając wnętrze z antresolą? O odpowiednim oświetleniu całej przestrzeni, również tej pod konstrukcją. Najlepsze będzie takie, którym można kierować według upodobań. Ważna jest też kwestia ogrzewania. W wysokich pomieszczeniach ciepło "ucieka do góry". Trzeba więc tak rozplanować rozmieszczenie grzejników by ta kwestia nie dawała się nam we znaki. Jedną z polecanych opcji w przypadku mieszkania z antresolą jest to podłogowe.