Jak zaprojektować przestrzeń na wynajem? Musi być na tyle uniwersalna, by wpisać się w gust różnych klientów, a jednocześnie nie może odstraszać bezosobowym stylem. Przed takim zadaniem stanęła niedawno Paulina Gołaska z pracowni Gołaska Studio. Oto, jak sobie z nim poradziła.

Mieszkanie do wynajęcia

To niewielkie (38m2) mieszkanie znajduje się w samym sercu Zielonej Góry. Dzięki swojemu położeniu stanowi doskonałą bazę wypadową dla osób, które chciałyby odwiedzić to wyjątkowe miasto. Projektantka postawiła tu na uniwersalną bazę (biele, czernie, beże) w połączeniu z drewnem (ciepły, dębowy odcień). 

Na całe mieszkanie składają się trzy pomieszczenia – salon połączony z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Pomimo ograniczonej przestrzeni projekt jest niezwykle funkcjonalny (sprytne schowki, wyspa kuchenna, która może być jednocześnie barem, blatem roboczym, stołem albo biurkiem w zależności od potrzeb, mała sofa w sam raz dla singla lub pary).

Kolorowy minimalizm w kawalerce do wynajęcia

Elegancji dodają lamele w zaokrąglonej wersji. Ich różne warianty kolorystyczne wzbogacają zarówno aneks kuchenny, jak i strefę wypoczynkową. Dobrze komponują się z żaluzjami zawieszonymi w oknach. Dekoracyjnym elementem całej aranżacji jest oświetlenie polskiej marki AQForm. - Strefy oświetleniowe powinny być zawsze dokładnie przemyślane. Zwłaszcza w małych przestrzeniach, niemal każda z lamp poza „wyglądem” powinna pełnić też funkcję praktyczną. Można to osiągnąć, stosując nowoczesne reflektory na szynoprzewodach, z których część skierowana jest na stoliki czy blaty robocze, czyli miejsca wymagające dokładnego oświetlenia, natomiast pozostałe eksponują dodatki wykorzystane we wnętrzu” – podkreśla architektka Paulina Gołaska z Gołaska Studio