Dzieła z kolekcji Grażyny Kulczyk na aukcji

Przebogaty zbiór obrazów, grafik i rzeźb Grażyny Kulczyk od lat wymieniany jest na liście Top 200 Collectors magazynu Artnews. Przedsięborczyni i kolekcjonerka aktywnie angażuje się także w promocję sztuki z Polski i nie tylko. Prezentowana kilka lat temu w Madrycie, w Santander Foundation, wystawa ponad 100 dzieł z jej kolekcji była jedną z największych w historii polskich ekspozycji sztuki nowoczesnej zagranicą. Teraz około 200 prac z ogromnej kolekcji Grażyny Kulczyk trafi na aukcję w DESA Unicum. Kolekcjonerka postanowiła w najbliższym czasie poświęcić swój czas i środki głównie promocji kobiet w świecie sztuki. 

- Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach ’70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość - tłumaczy Grażyna Kulczyk.

Flagowe dzieła GK Collection na licytacji

Na aukcję (w dniach 18-20 października) trafią dzieła z kolekcji Grażyny Kulczyk od lat będące poza zasięgiem rynku – między innymi prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń (Michael Najjar, Zhang Huan, Massimo Vitali, Marcin Maciejowski ). Dzieła zostały umieszczone w 5 katalogach o wiele mówiących tytułach: Awangarda, Klasyka, Pasja, Powiększenie, Odkrycia. Najważniejsze prace na aukcji? Bezsprzecznie "Two Rainbows" i "SU2" Wojciecha Fangora. Obrazy mistrza biją rekordy jeśli chodzi o sumy uzyskane ze sprzedaży na polskim rynku dzieł sztuki. TUTAJ pisaliśmy Wam między innymi o kwocie, jaką udało się uzyskać za płótno "M22" artysty. Wśród wystawionych dzieł znajdą się także  "Monsieur Incroyable" i „Pewnego razu żołdak napoleoński z obrazu Goyi wtargnął do mojego pokoju” Tadeusza Kantora, "Jurry" Jerzego Ryszarda Zielińskiego i "Abstrakcja" Jerzego Nowosielskiego.