Fangor. Poza obraz - wystawa Muzeum Narodowym w Gdańsku

Fangor. Poza obraz. - to wystawa poświęcona twórczości Wojciecha Fangora w  Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ekspozycję można oglądać do 5 lutego 2023 w Pałacu Opatów w Oliwie. - Proponujemy odczytanie dobrze znanego dorobku Fangora (abstrakcje z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku) na nowo – w świetle uważnej i głębokiej retrospekcji. Bliskiemu oglądowi poddane zostały najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości, często mniej znane – od późnych lat 30. i okresu wojny, kiedy jako młody chłopak zaczynał naukę rysunku i malarstwa, przez lata powojenne i okres socrealistyczny, aż po radykalne zerwanie z figuratywnością i Studium przestrzeni z 1958 roku - czytamy na stronie Muzeum.

Rzeczywiście twórczość artysty w powszechnej świadomości kojarzona głównie z jego późniejszymi dziełami - bijącymi rekordy na aukcjach abstrakcyjnymi pracami  "M 19", "M 22", "M 39", czy "SU2", ewentualnie grafikami z warszawskich stacji metra. Wystawa w Gdańsku wraca do młodych lat artysty. Przypomina o jego trudnych, okupacyjnych doświadczeniach, latach stalinizmu. Zwraca uwagę na wczesne dokonania Fangora, w tym plakaty (my na przykład nie tak dawno temu pisaliśmy Wam o fresku w powsińskiej Fangorówce). Przypomina też o ważnym hobby artysty - astronomii. Astronomicznych tropów możemy doszukiwać się w abstrakcyjnym nurcie twórczości malarza i grafika.

Kolejny obraz Wojciecha Fangora z nowym rekordem na polskim rynku sztuki

Na ekspozycji zgromadzono ponad 100 obrazów i 90 rysunków Fangora. Są też plakaty, rzeźby, zdjęcia. Kuratorem wystawy jest Wojciech Zmorzyński. 

Wojciech Fangor - krótkie bio

Wojciech Fangor przyszedł na świat  15 listopada 1922 w Warszawie. Od najmłodszych lat wyrażał zainteresowanie rysunkiem. Prace młodego Wojtka były bardzo dojrzałe. - Jak miałem 6 lat, to rysowałem perspektywą, czego dzieci na ogół nie robią. Matka była tym zaskoczona i zaniosła moje rysunki na wystawę prac dzieci w Warszawie i wszystkie je odrzucono, bo powiedziano, że to nie są dziecięce rysunki - tak artysta wspominał swoje pierwsze prace w audycji Aleksandry Łapkiewicz w Polskim Radiu. Wojenne lata przyniosły trudne doświadczenia. Artysta miał cudem uniknąć rozstrzelania. Po prywatnych studiach u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego (rozstrzelanego przez Niemców w 1942 roku). Fangor otrzymał w 1946 roku zaocznie dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malował, tworzył też plakaty (jego praca z 1953 to przełom jeśli chodzi o Polską Szkołę Plakatu). Na początku lat 60 Wojciech Fangor wyjechał z Polski. Mieszkał między innymi w Niemczech, Anglii, USA Wtedy też zaczął tworzyć w nurcie abstrakcyjnym,  op-art. Jako jedyny do tej pory Polak miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Pod koniec lat 90. wrócił do Polski. Zmarł 25 października 2015 w Warszawie.