Warszawski Dom Spotkań z Historią od 13 października zaprasza na wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala. To swoiste podsumowanie 50 lat pracy fotoreportera. Wyboru ponad 200 fotografii z liczącego liczącego setki tysięcy pozycji archiwum autora dokonały kuratorki Anna Brzezińska i Katarzyna Puchalska. Wystawę będzie można bezpłatnie oglądać do 7 kwietnia 2023.

Wystawa „Niedenthal”

Wystawa „Niedenthal” to zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne przedstawiające przełomowe momenty w historii. Ale jak zgodnie podkreślają kuratorki wystawy: - Chrisa Niedenthala interesowało przede wszystkim życie codzienne i zwykli ludzie. Tego rodzaju fotografie to wielka i fascynująca część jego archiwum. […] Przemierzał Polskę z aparatem i fotografował sytuacje, które dla nas były zwyczajne – on jednak widział w nich coś niezwykłego. Oprócz fotografii na ekspozycji w Domu Spotkań z Historią pojawią się też oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się fotoreporter.

- Ten zawód to jest w pewnym sensie misja. Skoro tyle fotografowałem tej naszej historii, przez lata, to uważam, że nie mogę przestać, muszę udokumentować́ ten stan, w który popadliśmy teraz. W dawnej Polsce robiłem to dla bardzo ważnych pism światowych, teraz robię̨ to dla siebie - opowiada Chris Niedenthal.  

Chris Niedenthal - bio

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów. Miał jedenaście lat kiedy dostał swój pierwszy aparat fotograficzny w prezencie od rodziców. Dzięki dwóm wujkom, których odwiedzał w czasie wakacji w Polsce, rozwinął pasję fotografii. Już na studiach w London College of Printing wiedział, że fotoreportaż jest tym, co go interesuje. Dwudziestotrzyletni Chris przyjechał do Polski i został na dłużej. . Pracował jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę Gierka. W latach 1974-1978 robił materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. W 1978 roku rozpoczął blisko pięcioletnią współpracę z „Newsweekiem”. 14 grudnia 1981, w drugim dniu stanu wojennego, zrobił jedno ze swoich najsłynniejszych zdjęć́: wóz opancerzony SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film "Czas apokalipsy". W 1987 roku Niedenthal z całą rodziną przeprowadził się do Wiednia, by tam pracować dla „Time”. Do Polski wrócił w 1993 roku.