7,3 mln złotych. Za tyle wylicytowano wczoraj na aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" w Desa Unicum obraz "M22" Wojciecha Fangora. To aktualnie najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce. Na płótnie widzimy charakterystyczny kształt przypominający kwiat o przenikających się barwach. Artysta namalował tylko trzy takie prace: "M 19" z 1986 roku, "M 22" i "M 39" z 1969. To w nich realizuje się idea koncentrycznego, "bezkrawędziowego" obrazu i nieskończonej kompozycji, która faluje. - pisze w swoim komunikacie Desa Unicum. Na tej samej aukcji pojawiły się także dzieła  Henryka Stażewskiego i Victora Vasarely'ego.

Nowy rekord na rynku sztuki! Ponad 7,3 mln. zł – za tyle kupiono dziś w Desa Unicum podczas aukcji „Sztuka Współczesna....

Opublikowany przez Desa Unicum Czwartek, 3 grudnia 2020

 

Co ciekawe, to kolejna "rekordowa" praca tego artysty na polskim rynku sztuki. W 2018 roku „M 39” Wojciecha Fangora wylicytowano za sumę 4,72 miliona złotych - pisaliśmy Wam o tym TUTAJ. Ostatni rekord (z czerwca tego roku) należał zaś do "Portretu prof. dr. Karola Gilewskiego" autorstwa Jana Matejki  (blisko 7 milionów złotych).