Rola zieleni w przestrzeni domowej 

Tęsknota za naturą sprawiła, że trend na otaczanie się roślinami z roku na rok zyskuje na popularności. Obcując z naturą odpoczywamy, mamy więcej energii, a poziom naszej kreatywności wzrasta. Nic więc dziwnego, że podświadomie urządzamy wnętrza, w których dominują jasne barwy, naturalne surowce i dużo światła. Coraz więcej zieleni pojawia się też nie tylko w naszych sypialniach, gabinetach, łazienkach czy salonach, ale również na tarasach czy balkonach. Są to przestrzenie, które idealnie wpisują się w trend Biophilic design

Na czym dokładnie polega trend Biophilic design?

Biofilia to (zgodnie z teorią filozofa Ericha Fromma) umiłowanie życia, w tym świata natury. Pojęcie to spopularyzował w 80. XX wieku Edward Wilson, który dostrzegł, że urbanizacja niszczy ludzką więź z naturą. Biophilic design jest więc ekologicznym trendem - próbą zmiany takiego stanu rzeczy. Jego cel to powrót do korzeni - chęć przywrócenia zniszczonej relacji człowiek-przyroda

Rośliny doniczkowe w domu: które wybrać?

Kupując rośliny doniczkowe, nie zwracamy już uwagi wyłącznie na ich walory estetyczne czy warunki uprawiania, ale także na kwestie dotyczące np. oczyszczania powietrza. Pewne rośliny w domu są bowiem gwarancją lepszego mikroklimatu i poprawy samopoczucia. Tak, te zielone filtry mogą oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu! Co za tym idzie - cieszymy się wówczas lepszym zdrowiem, jesteśmy mniej zmęczeni, a uporczywe bóle głowy mogą zostać zniwelowane. Wyniki badań prowadzonych przez NASA dowodzą, że istnieją gatunki roślin, które eliminują toksyczne substancje dookoła nas. 

  • Skrzydłokwiat - eliminuje dwutlenek węgla i tzw. Lotne Związki Organiczne wydzielane m.in. przez materiały remontowe.
  • Dracena - produkuje tlen, pochłania dwutlenek węgla, wychwytuje niebezpieczne pyły.
  • Nefrolepis wyniosły (popularna paprotka) - absorbuje z powietrza ksylen i formaldehyd uwalniany głównie z wykładzin i farb (podobne właściwości cechują zielistkę Sternberga, epipremnum, palmę koralową i fikusa benjamińskiego).
  • Anturium - jest dobrym pochłaniaczem amoniaku uwalnianego z płynów do mycia okien lub innych środków czystości.

W tym przypadku wielkość ma znaczenie - im większe okazy, tym większa skuteczność danej rośliny. Pamiętajmy też, że w grupie siła. Warto zainwestować w kilka roślin o konkretnych właściwościach - wtedy efekt będzie jeszcze bardziej zauważalny. 

Pielęgnacja roślin domowych

Chcesz jeszcze lepiej zadbać o twoje rośliny? Pomóż im zdrowo rosnąć i zazieleniać przestrzeń. Ważne jest zapewnienie im stałego dostępu do światła (żeby mogły przeprowadzać fotosyntezę). 

Materiały prasowe

Sadź, przycinaj, spulchniaj ziemię za pomocą poręcznych narzędzi Fiskars. 

Łopatka Fiskars Xact – to idealne narzędzie do przesadzania kwiatów w donicach. Duża głowica łopatki, ze stali nierdzewnej i z ostrymi krawędziami, bez problemu wbija się w ziemię, a długa rączka z powłoką SoftGrip™ umożliwia wiele pozycji chwytu.

Materiały prasowe

Lekki sekator nożycowy Plus™ - pomoże w skracaniu pędów, pobieraniu ich fragmenty do rozmnażania roślin Ostrze sekatora pokryte jest powłoką, która zmniejsza tarcie i zapewnia cięcie bez najmniejszych uszkodzeń tkanek. Technologia Power-LeverTM wspomaga siłę cięcia.

Materiały prasowe

Szukasz alternatywy dla sekatora? Proszę bardzo! Oto przyjazne środowisku nożyczki ogrodowe ząbkowane Fiskars ReNew. Mają wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej o ząbkowatej krawędzi - ta chwyta łodygę, gwarantując czyste cięcie. Nożyczki wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu, nadają się w 100% do ponownego przetworzenia.

Materiały prasowe

Grabie wachlarzowe Fiskars Xact™ pozwolą ci oczyścić wierzchnią warstwę ziemi w dużych donicach. Mają wygodny uchwyt, dzięki czemu praca jest komfortowa w każdych warunkach. To element obowiązkowy przy przesadzaniu roślin czy pielęgnacji domowego zielnika. 

Materiały prasowe

Balkony pełne roślin

Coraz więcej osób przywiązuje wagę do dekorowania i zazieleniania swoich balkonów, co również łączy się z trendem Biophilic design. Dzięki temu tworzymy dodatkowe przestrzenie, w których możemy zrelaksować się w ciepłe dni. Poranna kawa na balkonie pełnym pięknych kwiatów smakuje wyjątkowo.

W dbaniu o rośliny na balkonie pomogą nam również narzędzia Fiskars.

Materiały prasowe

Konkurs Fiskars: wygraj zaproszenie na warsztaty florystyczne i sprzęt Fiskars do pielęgnacji roślin w domu

Nagrodą w konkursie Fiskars są warsztaty florystyczne z Martą Gessler, które odbędą się 6 czerwca w jej kwiaciarni „Warsztat Woni” w Warszawie. Podczas warsztatów dowiesz się, jak stworzyć kreatywną i przyjazną przestrzeń w domu inspirowaną naturą. Marta Gessler uwielbia prostotę. To designerka, restauratorka i felietonistka. Jest autorką książek o tematyce kulinarnej i dotyczącej dekoracji i kwiatów oraz właścicielką restauracji Qchnia Artystyczna w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają zestaw narzędzi Fiskars do pielęgnacji roślin w domu.

Zachęcamy do udziału w konkursie Fiskars - nagrodzonych zostanie aż 10 najlepszych zgłoszeń!

Zaproś naturę do swojego wnętrza! Wyślij nam zdjęcie i pokaż, jak wygląda twoja zielona, domowa przestrzeń. Formularz konkursowy znajduje się poniżej. 

Marta Gessler, Fot. Marcin Klaban