FISKARS & ELLE RENEW FASHION: wyjątkowy konkurs, wyjątkowi uczestnicy, wyjątkowa idea

Pierwszym elementem konkursowego spotkania FISKARS & ELLE RENEW FASHION był interesujący panel dyskusyjny na temat mody zrównoważonej. Poprowadziła go Monika Surowiec, ekspertka w dziedzinie mody cyrkularnej. Monika porozmawiała z pozostałymi członkami jury, Marcinem Świderkiem (wicenaczelnym, a wcześniej szefem działu mody magazynu ELLE) oraz Jackobem Buczyńskim (cenionym na całym świecie projektantem, który znany jest z upcyklingowania ubrań). Rozmowa dotyczyła, rzecz jasna, przyszłości mody, a także tego, jak klasyka łączy się z modą cyrkularną.

Fot. Paulina Zięcik/Jury konkursu, od lewej: Marcin Świderek, Monika Surowiec, Jackob Buczyński

Zastanawiał_ś się kiedyś, w jaki sposób możesz podarować swoim ubraniom drugie życie? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne! Tego dnia projektanci udowodnili, że wystarczą do tego odpowiednie narzędzia (podczas konkursu o ten element zadbała marka Fiskars, przekazując finalistom zestaw ich kultowych, pomarańczowych nożyczek), dobrze przemyślana koncepcja i np. skrawki materiałów, stare guziki, ozdoby czy firanki.

Fiskars to firma z rodowodem skandynawskim. Nasza historia sięga aż 375 lat i w tej chwili  najwyżej w naszej strategii jest dbałość o środowisko. Wszystkie produkty, które wypuszczamy na rynek, są produkowane z materiałów z recyklingu i w całości nadających się do recyklingu. Jeśli nie możemy wykorzystać tego we wszystkich produktach, to dajemy na daną rzecz 25 lat gwarancji. Jesteśmy przeciwni masowemu konsumpcjonizmowi i wyrzucaniu, stąd nasza obecność w świecie mody – powiedziała Wioletta Skoneczny, dyrektorka marketingu Fiskars. 

Fot. Paulina Zięcik

Uczestnicy zaproszeni do udziału w finałowym etapie konkursu FISKARS & ELLE RENEW FASHION mieli zaledwie kilka godzin na przerobienie starych marynarek, które ze sobą przynieśli (wszystkie były z drugiej ręki). Trzeba przyznać, że ten ponadczasowy, klasyczny element garderoby okazał się niezwykle „wdzięcznym” obiektem pracy. 

Fot. Paulina Zięcik/Uczestnicy konkursu

Nie przesadzamy – każdemu z uczestników udało się przemienić przyniesioną marynarkę w dzieło sztuki. Zmaganiom finalistów przyglądało się czujne jury, które nie mogło wyjść z podziwu, jak bardzo kreatywna grupa zasiliła II edycję konkursu FISKARS & ELLE RENEW FASHION. 

W naszej galerii znajdziesz więcej zdjęć z tego wydarzenia.

Fot. Paulina Zięcik/Jury konkursu

W ostatnim etapie konkursu przewijały się najróżniejsze projekty – od tych najbardziej awangardowych, scenicznych, kostiumowych, przez klasykę połączoną z nowoczesnymi akcentami i athleisure, aż po romantyczne odsłony. Pomysłowość zdolnych i zdeterminowanych projektantów nie miała granic.

Fot. Paulina Zięcik

Po przerwie lunchowej każdy z uczestników zademonstrował swój projekt przed jury, przy okazji opowiadając o sobie i o swoim doświadczeniu, podejściu do mody cyrkularnej oraz stosunku do odpowiedzialnego projektowania. Chwilę później wyłoniono zwycięzców...

Fot. Paulina Zięcik/Od lewej: Kornelia Trzcionkowska, Joanna Trembicka, Julia Bogacz

FISKARS & ELLE RENEW FASHION: nagrodzone projekty

I choć Monika Surowiec, Jackob Buczyński oraz Marcin Świderek najchętniej, jak sami stwierdzili, przyznaliby nagrody wszystkim, którzy stworzyli te spektakularne projekty, musieli ograniczyć się do najlepszych 3, które spełniały kryteria mody cyrkularnej.

Fot. Paulina Zięcik

Trzecia nagroda to udział w warsztatach i wizyta w pracowni Jackoba Buczyńskiego. Nagroda druga to publikacja danej pracy w kolejnym wydaniu magazynu ELLE. Na nagrodę główną składa się zestaw garnków Fiskars z serii All Steel, zestaw kultowych nożyczek Fiskars Classic oraz publikacja nagrodzonej pracy w naszych mediach.

Miejsce 3 przyznano Julii Bogacz. Jury doceniło metalowe elementy, „gorsetowe” wnętrze marynarki, niebanalne rękawy i podkreślającą sylwetkę długość tego projektu. Oryginalny, przełamujący całość tył marynarki (zdjęcie tyłu znajdziesz w galerii) dodał całości niepowtarzalnego charakteru.

Fot. Paulina Zięcik/ Julia Bogacz, 3. miejsce

Miejsce drugie przyznano Kornelii Trzcionkowskiej. Jej dwustronna marynarka (która może być również kamizelką) to kwintesencja mody cyrkularnej. Możliwość przewiązania marynarki w talii i na rękawach sprawiła, że ten element garderoby zadowoli nawet osoby o zróżnicowanym poczuciu estetyki. Wielofunkcyjność tej pracy nie mogła umknąć uwadze zachwyconego jury. 

Fot. Paulina Zięcik/Kornelia Trzcionkowska, 2. miejsce

Miejsce 1. przyznano Joannie Trembickiej, która na finał konkursu FISKARS & ELLE RENEW FASHION przyjechała aż ze... Świdnicy! Joanna na co dzień zajmuje się krawiectwem, szyje zasłony i firany w „dużym sklepie budowlanym”.

(...) w moim projekcie znalazły się resztki zasłon, które były odpadem z mojej pracy – zdradziła nam zwyciężczyni. 

Jak wielokrotnie zaznaczała, udział w tym konkursie, przyjazd na finał do Warszawy i zademonstrowanie swoich projektów przed szerszą publicznością był dla niej niemałym wyjściem ze strefy komfortu.

Na co dzień jestem cicha i staram się nie wyróżniać, więc dzisiejsze wydarzenie dużo dla mnie znaczy. Lubię rzeczy proste, ale chcę przełamywać swoje ograniczenia, dlatego staram się dodawać im ekstrawaganckiego smaczku – dodała Joanna.

Fot. Paulina Zięcik/Joanna Trembicka, 1. miejsce

Elementy makramy, marynarka z nowoczesnymi, luźnymi rękawami, a także... plisowana spódniczka do kompletu! Tak starannie dopracowana stylizacja zapewniła Joannie wygraną.

Fot. Paulina Zięcik/Nagrodzona praca

Pierwszą nagrodę wręczyła Joannie dyrektorka marketingu Fiskars, Wioletta Skoneczny. 

Fot. Paulina Zięcik/Od lewej: Monika Surowiec i Wioletta Skoneczny


Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat konkursu zorganizowanego przez ELLE i Fiskars. Do zobaczenia podczas kolejnych edycji FISKARS & ELLE RENEW FASHION!