Jak wygląda balkon w stylu francuskim?

Balkon francuski jest szczególnym typem balkonu, składającym się wyłącznie z dużego okna oraz balustrady. Zapewnia więc - podobnie jak zwykły balkon - optymalne oświetlenie w pomieszczeniu, lecz nie da się go wykorzystać do celów wypoczynkowych. Nie będziemy mogli tam wyjść, ustawić krzeseł ogrodowych i ogrzewać się w słońcu. Przestronne okno pozwoli nam natomiast podziwiać rozciągające się za nim widoki. 

Balustrady wykonuje się obecnie ze stali, z aluminium albo ze szkła hartowanego, tak, aby służyły jako ozdobny element elewacji. Można je również udekorować roślinami doniczkowymi. Ich wybór będzie uzależniony od ilości miejsca, jaką posiadamy, a także od samego usytuowania balkonu.

Balkon francuski: historia

Balkon typu francuskiego określa się czasem mianem portfenetru (fr. porte - drzwi, fenêtre - okno). Konstrukcje tego typu bywały bardzo popularne nad Sekwaną w architekturze pałacowej od XVII do XIX wieku. Do dzisiaj stanowią nieodłączny element elewacyjny kamienic w Paryżu, choć zdążyły się także zadomowić w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym w innych krajach Europy.

Balkony francuskie doczekały się także legalizacji w polskim prawie. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. głosi, że portfenetry można stosować na kondygnacjach położonych powyżej 12 metrów, lecz nie wyżej niż 25 metrów nad terenem. Decydują o tym, jak nietrudno się domyślić, względy bezpieczeństwa.

Balkon francuski: czy warto?

Jeżeli francuski balkon odpowiada naszym upodobaniom estetycznym, możemy sobie zamarzyć wykorzystanie go w budowie własnego domu.  Warto znać opinie ekspertów w kwestii tego, kiedy portfenetr okaże się strzałem w dziesiątkę, a kiedy lepiej byłoby jednak poprzestać na zwykłej płycie balkonowej.

Balkony typu francuskiego skutecznie doświetlają pomieszczenie - dobrze więc stosować je w głębokich i wąskich pokojach, na węższej ścianie. Rozwiązanie to nie zda natomiast egzaminu w przypadku pomieszczeń szerokich i płytkich, gdyż portfenetr podzieli je na strefę oświetloną oraz zaciemnioną. 

Owo intrygujące "okno balkonowe bez balkonu" szczególnie ładnie prezentuje się na zewnątrz budynku. Dzięki niemu nieruchomość wydaje się obserwatorowi wyższa i węższa, jak również lżejsza pod względem konstrukcji. 

Za sporą wadę portfenetru należałoby z kolei uznać fakt, że okno zamontowane od podłogi aż po sufit w poważnym stopniu ogranicza możliwości aranżacyjne samego pomieszczenia. Postawimy w nim mniej mebli, zaś te, które się tam znajdą, będziemy musieli bardzo starannie dobierać pod względem rozmiaru. Portfenetr może się zatem okazać niefunkcjonalny.

Inny mankament francuskich balkonów wiąże się z potencjalną nieszczelnością okien, co powoduje uczucie chłodu ciągnącego od podłogi, a tym samym podwyższa koszty ogrzewania. Aby rozwiązać ten problem, można się zdecydować na tzw. fixy, czyli okna nieotwierane. Wyjściem kompromisowym są zaś portfenetry otwierane jedynie w górnej części.   

Wspomnijmy też przy okazji, że nie każdy właściciel domu czy mieszkania ma ochotę zrezygnować z tradycyjnego balkonu - zwłaszcza jeśli nie dysponuje choćby skrawkiem zieleni, na którym mógłby odpocząć w letnie wieczory. Tę kwestię również należałoby przemyśleć, decydując się (bądź nie) na zastąpienie rekreacyjnego balkonu portfenetrem.

Dla zamknięcia tych rozważań należałoby wreszcie dodać, że balkon francuski będzie bardzo pożądany w sytuacjach, kiedy elewacja budynku musi pozostać płaska, a zatem nienaruszona przez jakiekolwiek elementy konstrukcyjne bądź dekoracyjne.

Pomysły na aranżację francuskiego balkonu

Jeśli mieszkamy w bloku, decyzja o wyglądzie portfenetru będzie od nas zależna jedynie połowicznie: barierkę zaprojektuje ktoś inny, natomiast sami możemy dobrać rośliny ozdobne. Ich zakup powinno zdeterminować w głównej mierze umiejscowienie balkonu. Jeżeli wychodzi on na północ, należałoby się zaopatrzyć w rośliny cieniolubne; jeśli na południe, powinna się na nim znaleźć roślinność odporna na działanie promieni słonecznych. 

To, co posadzimy w doniczkach, zależy przede wszystkim od naszej pomysłowości. Na parapecie świetnie prezentują się niewielkie drzewka lub krzewy. Mogąc z kolei korzystać jedynie z barierki, dobrze jest na niej umieścić - obok kwiatów - roślinę pnącą albo kaskadową. Pozwoli to na efekt "spływania" zieleni po francuskim balkonie. 

Kiedy mamy możliwość zaprojektowania balkonu francuskiego od zera, musimy w pierwszej kolejności zadecydować o rodzaju i wysokości balustrady. Obecność w domu małych dzieci zobowiązuje nas do zaplanowania wyższej barierki, z kolei balustrada pełniąca funkcję stricte dekoracyjną może być nieco niższa. Pamiętajmy jednak także o zapisach w polskim prawie, nakazujących, by budynki jednorodzinne posiadały balustrady o wysokości co najmniej 90 cm.

Równie ważny jak wysokość jest oczywiście materiał służący do wykonania barierki portfenetru. Warto wspomnieć o tym, że oryginalne balkony we francuskich pałacach barokowych ozdabiano balustradami z metalowych drążków, które wyginano w fantazyjne kształty. Również dzisiaj może się to dla kogoś okazać ciekawą inspiracją. Podobnie zresztą jak np. balustrady drewniane, sprawdzające się świetnie w aranżacjach artystycznych. 

W nieruchomościach zaprojektowanych w nowoczesnym stylu dobrym rozwiązaniem okaże się portfenetr szklany: z oknem ozdobionym minimalistyczną barierką, którą wykonano ze szkła hartowanego albo laminowanego. Do produkcji takich balustrad używa się solidnych, bezpiecznych materiałów, bardzo wytrzymałych na uszkodzenie. Nawet w przypadku zniszczenia, szkło hartowane rozbija się na drobne kawałki, w których nie znajdziemy ostrych krawędzi.