Realizacja Hanna Pietras Architects

Ostatnio mamy szczęście do mieszkań z dodatkowym piętrem. Dwupoziomowe mieszkanie pokazywaliśmy Wam między innymi TUTAJ i TUTAJ. Dziś pora na kolejną propozycję. Tym razem przed Wami aranżacja dwupoziomowego mieszkania 110m2, za którą odpowiada zespół Hanna Pietras Architects (przy współpracy z Anną Petrovą). Przy tej realizacji architektka miała nieco ułatwione zadanie. To była jej druga współpraca z tym inwestorem. Hanna Pietras wiedziała więc od razu, co zaproponować właścicielom. 

Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - wyzwania

110m2 na dwóch poziomach to wyzwanie dla architektów i projektantów wnętrz. Dodatkowo ta przestrzeń kryła w sobie trochę mankamentów. Ciężkim orzechem do zgryzienia był na przykład mało funkcjonalny, pierwotny układ oraz różne wysokości. W najwyższym punkcie lokalu to ponad 2,60 metra. W innych miejscach różnica sięgała czasem do nawet ponad 20 cm. - Mieszkanie z tarasem liczy prawie 110 m², więc teoretycznie oznaczało to, że ta przestrzeń ma nieograniczone możliwości. Teoretycznie. Musieliśmy popracować nad różnymi wysokościami i układ funkcjonalny pomieszczeń dostosować właśnie do nich. Finalnie wnętrze na tym nie straciło. To wprowadziło pewną dynamikę w tej przestrzeni. - tłumaczy ze spokojem Hanna Pietras.

80m2 na warszawskim Żoliborzu. Dwupoziomowe mieszkanie, naturalne materiały

Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - kolory i styl

Właściciele tego dwupoziomowego mieszkania marzyli o wnętrzu nowoczesnym, ale jednocześnie niepozbawionym domowego ciepła i charakteru. Architektka zaproponowała oszczędną bazę kolorystyczną: biel, czerń, a do tego jasny odcień drewna. Bazą były naturalne materiały. Całość mieszkania jest prosta i nowoczesna, ale nie pozbawiona przytulnej atmosfery. Wszystko za sprawą portugalskich wpływów i trendów. - Jedną z inspiracji był portugalski minimalizm, gdzie jest dużo materiałów, faktur. Zabawa teksturą i odcieniem, a nie mocnymi odcięciami kolorów. Dlatego w tym wnętrzu jest sporo dodatków. Idealnie pasują do bazy. Budują to wnętrze” - uściśla Hanna Pietras.

Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - poziom 1

Dolny poziom mieszkania to strefa dzienna. Jej oglądanie zaczynamy od kuchni, a ściślej rzecz biorąc od aneksu kuchennego. To miejsce jest sercem tego domu. Duża wyspa kuchenna z zaokrąglonymi rogami zachęca do tego, żeby przy niej usiąść o każdej porze dnia (to miejsce dobre na śniadanie, albo wieczorny koktajl). Wyspa jest multifunkcjonalna. Gładkie, drewniane wykończenie koresponduje z wiszącymi w aneksie szafkami. Zabudowa to  ryflowane fronty i częściowo otwarte półki w kontrastowej, mocnej czerni. Tu stanęła domowa zastawa i szkło, znalazło się też miejsce na wyeksponowanie ozdobnych mis i pater. Dalej mamy już strefę jadalni i okrągłym stołem marki KALWARIA MEBLE na stożkowej nóżce. Tuż obok stoi komoda marki TAMO, której fronty idealnie komponują się z tymi na szafkach w kuchni. Salon utrzymuje swoją spójność z całą strefą dzienną także dzięki kolorystyce. Warte uwagi są tu na pewno dodatki - z uwagą dobrana ceramika, wazony, poduszki. Nam najbardziej podoba się ogromna, malowana we wzory misa na owoce i beżowy wazon o organicznym kształcie.

Dwupoziomowe mieszkanie w Poznaniu. Stylistyczne inspiracje z dwóch europejskich, kulturowych biegunów

Aranżacja dwupoziomowego mieszkania - piętro

Piętro to prywatna strefa mieszkania. Mamy tu zatem sypialnie i łazienki. Pokój najmłodszego mieszkańca wyróżnia kolorystyka. Oryginalne połączenie zieleni z domieszką niebieskiego daje odświeżający efekt. Energetyzujący odcień stanowi bazę dla jasnych mebli i wzorzystej tapety. Inna tapeta pojawia się w sypialni gospodarzy. To ona z pięknym florystycznym motywem gra w tej przestrzeni pierwsze skrzypce. Pasują do niej z nią szafki nocne – ponownie TAMO oraz ceramiczna lampa marki NEW WORKS. Duże łóżko ma miękki tapicerowany zagłówek. Na wprost okrągłe lustro i podwieszana szafko-toaletka. Warto zwrócić uwagę na fronty – ten wzór bardziej lub mniej zagęszczony nawiązuje do tego w strefie dziennej. W łazience królowa jest jedna. To wolnostojąca wanna zachęcająca do długich, relaksujących kąpieli. Towarzyszą jej marmurowe płytki oraz zabudowa w przygaszonym, łososiowym kolorze.  Dodatki w tej łazience mają złoty kolor (baterie, dozownik do mydła, stojak na biżuterię). Także tutaj znajdziemy ciekawą ceramikę - Waszą uwagę kierujemy na brązowy wazon z bukietem suchych traw.