Aranżacja 35m2

Dzisiaj zapraszamy Was na Siedmiogrodzką w Warszawie. To właśnie tu znajduje się niewielkie mieszkanie, do którego zaglądamy. Urządzeniem tego wnętrza na Woli zajęła się Aleksandra Bednarska z Bednarska Studio. Wyzwania przed jakimi stanęła architektka? Przede wszystkim sama aranżacja 35m2. Mała powierzchnia wymaga uważnego przemyślenia, rozplanowania, wyznaczenia stref i ról - tak by była komfortowa dla swoich przyszłych mieszkańców. - Postanowiliśmy wyburzyć ściankę na wejściu, która początkowo tworzyła wnękę na lodówkę. po wyburzeniu ścianki pojawiła się przestrzeń na szafę o wielkości ok 60x60cm, dostępną od strony holu. Lodówkę przesunęliśmy tuż obok. Kolejnym krokiem było przesuniecie o ok 25cm ściany dzielącej przestrzeń dzienną i sypialnię i zamkniecie pomieszczenia wysokimi, szklanymi drzwiami. W łazience udało się zmieścić sporą wannę z funkcją prysznica i uchylną ścianką, a w szafce pod umywalkę ukryliśmy pralkę - dzieli się z nami aranżacyjnymi sekretami Aleksandra Bednarska.  

5 pomysłów, jak urządzić małe mieszkanie

Styl jak w kamienicy

Styl tego wnętrza? Inspirowany klasyczną elegancją paryskich i warszawskich kamienic, nie pozbawiony jednak bardziej wyrazistego charakteru. Takie było też życzenie inwestora. Na podłodze mamy tu zatem francuską jodełkę, na ścianach delikatną sztukaterię, do tego białe, dość wysokie listwy przypodłogowe i długie, gładkie zasłony w naturalnym, spokojnym beżu. Wśród materiałów wykończeniowych pojawia się marmur o przepięknym rysunku. Kolorystyczna baza to biel, na której tle dobrze wypadają inne barwy. Naszą wycieczkę zaczynamy od aneksu kuchennego. Mamy tu sporo prostych, białych szafek, płytę do gotowania, wbudowany w górne szafki okap i sporą wyspę z umieszczonym w niej zlewozmywakiem. Wyspa oprócz swojej funkcji roboczej (blat do przygotowywania posiłków) może też posłużyć jako stolik na szybkie śniadanie rankiem, albo jako bar, miejsce serwowania przekąsek - wieczorem. 

Za strefą kuchenną mamy jasną kanapę i malutki, czarny stolik kawowy postawione naprzeciw białej komody o ryflowanej strukturze. Nad komodą zawieszono abstrakcyjny obraz w odcieniach bieli i kobaltu. Więcej tej specyficznej niebieskości, którą tak lubimy w Jardin Majorelle - marokańskim domu i ogrodzie należącymi kiedyś do Yves’a Saint Laurenta, znajdziemy przy okrągłym stole. Mebel o giętych nogach pochodzi z odzysku i został pieczołowicie odnowiony. Tu właśnie stanęły kobaltowe krzesła z metalu od The Good Living&Co. To zdecydowanie najmocniejszy akcent kolorystyczny tego wnętrza mocno zapadający w pamięć. Na stole oczy cieszy barwna kompozycja kwiatowa w szklanym wazonie (jego ryflowana powierzchnia to wyraźne nawiązanie do struktury niektórych frontów zabudowy). Nad tym zestawem zawisła charakterystyczna, płaska lampa. Jeśli chodzi o oświetlenie to podoba się nam także czarny, podwójny kinkiet przymocowany do jednej ze ścian. 

Mieszkanie w kamienicy – aranżacja. Wskazówki, inspiracje, zdjęcia

Aranżacja 35m2 - strefa prywatna 

Ukryta za modnymi, szklanymi drzwiami w czarnej ramie sypialnia mieści duże, komfortowe łóżko z lnianą pościelą i aksamitnymi poduchami w odcieniu khaki. Tapicerowany zagłówek w kolorze starego złota łączy się tu płynnie z zabudową. Szafki i szafy do przechowywania o białych i złotych frontach. Do tego złote reflektorki ułatwiające czytanie w łóżku i jedna z naszych ulubionych lamp - Vertigo, w wersji białej powieszona w centrum okrągłej sztukaterii. Ażurowa lampa przypominająca rondo eleganckiego kapelusza damy dodaje temu pomieszczeniu lekkości. W tym pomieszczeniu maksymalnie wykorzystano kardy centymetr powierzchni. W łazience architektce udało się zmieścić sporą wannę z funkcją prysznica i uchylną ścianką, a w szafce pod umywalkę schowano pralkę. Za to przestrzeń nad stelażem ,,geberit" wykorzystano na dość pojemną szafkę. Styl konsekwentnie nawiązuje do reszty mieszkania. Mamy tu zatem ryflowane białe fronty, piękny kamień, złote baterie i uchwyty do szafek. Nam spodobało się szczególnie podłużne, proste w swojej formie łóżko i oryginalny kinkiet zawieszony tuż obok niego.

Sztukateria - klasyczny dodatek, który dodaje wnętrzu charakteru