Robienie porządków zwykle kojarzy się z nudnymi, monotonnymi czynnościami. Jednak dzięki nim możesz nie tylko łatwiej zapanować nad swoją garderobą i akcesoriami, wyrzucić z szafy niepotrzebne, od lat nieużywane przedmioty, ale także oczyścić głowę ze zbędnych informacji. W naszym nowym artykule opowiadamy o 5 skutecznych sposobach na porządek w szafie. 

5 sposobów na porządek w szafie

1. Selekcja ubrań

Przejrzyj i posortuj swoje stroje. Na pewno są wśród nich takie, których nie nosisz, a które zajmują dużo wolnej przestrzeni. Nie odkładaj ich na miejsce, zastanów się co z nimi zrobisz. Możesz oddać je komuś lub sprzedać. Nawet zużyte swetry, bluzki i spodnie zawsze możesz przerobić. Te najbardziej zniszczone rzeczy wyrzuć. Postaraj się, by w szafie pozostała tylko ta garderoba, której faktycznie używasz. Zasada mniej znaczy więcej sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

2. Miejsce na dodatki

Usunięcie niepotrzebnych akcesoriów to pierwszy krok do znalezienia dodatkowego miejsca w szafie. Dzięki niemu możesz wydzielić miejsce na sezonowe, noszone co kilka miesięcy dodatki. Szaliki, czapki, paski czy rękawiczki nie wyglądają elegancko, gdy znajdują się na dnie szuflady i giną w plątaninie innych rzeczy. Aby uniknąć chaosu i bałaganu pomyśl o pojemniku, który pomieści akcesoria. Może to być pudełko po butach, albo specjalny, tekstylny boks zapinany na ekspres albo z pokrywką. Oddzielnie spakuj czapki, rękawiczki i szale. W osobne pudełko zapakuj paski, małe torebki. 

3. Karton na sezonową garderobę

Letnie sukienki znajdują się obok zimowych kurtek? A może bluzki z krótkim rękawem leżą obok wieczorowej kreacji? Kłopoty z rozdzieleniem ubrań mogą generować spore problemy. Aby im zapobiec warto od razu pomyśleć o porządkach. Posortuj ubrania do opisanych wcześniej pojemników.  W kartonie mogą znaleźć się rzeczy, które założysz w kolejnym sezonie. To rozwiązanie z pewnością zaoszczędzi sporo nerwów, kiedy będziesz szukać konkretnych rzeczy i zaprowadzi porządek w szafie. 

4. Pojemnik na obuwie

Obejrzyj buty i zastanów się, jakie modele najczęściej nosisz. Uszereguj je według funkcji jaką pełnią, np. sportowe adidasy postaw obok butów tego samego rodzaju. Czółenka, szpilki i eleganckie półbuty do garnituru przechowuj w innym miejscu. Wyczyszczone modele włóż do specjalnego pojemnika, który wspaniale będzie prezentował się na regale lub podłodze. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu pomyśl o odpowiednim podpisaniu opakowań.

5. Ubrania na wieszakach

Nawet w małej szafie postaraj się wygospodarować przestrzeń na wieszaki. Przechowywane w ten sposób stroje będą wyglądać świeżo i elegancko, jeśli dodatkowo je wyprasujesz. Znajdź kilka zestawów ubrań do pracy i powieś je w oddzielnym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu nie stracisz czasu na szykowanie się w ostatniej chwili. Możesz wypróbować także specjalne wieszaki na kilka par spodni, albo te zaprojektowane specjalnie do przechowywania apaszek. 

Rewolucję w szafie przeprowadzisz łatwiej dzięki metodzie Marie Kondo.