W kuchni bije serce domu. To tu robimy domową pastę z twarogu, kroimy chleb na ulubione kanapki, pieczemy jabłecznik, pijemy herbatę, często jemy wspólne posiłki i celebrujemy nasze sukcesy. Ważna jest tu więc atmosfera i porządek. Nawet w małej kuchni warto mieć najważniejsze rzeczy pod ręką. Gdzie powinny znaleźć się sypkie artykuły? Jak dobrze zorganizować kuchnię, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie? W naszym nowym artykule prezentujemy 5 kroków do lepszej organizacji kuchni.

5 kroków do lepszej organizacji kuchni 

Krok 1 - pojemniki na przyprawy.

Sypkie przyprawy, tj. sól, pieprz, zioła prowansalskie mają wiele zalet, sprawiają, że posiłki lepiej pachną i smakują. Niestety zioła łatwo wysypują się z otwartych opakowań. Aby temu zapobiec warto trzymać je w małych pudełkach/słoiczkach na przyprawy. Można je uszeregować i nakleić na nie etykietki. Przechowywane torebki będą wyglądać estetycznie i z łatwością zmieszczą się na półce albo w wysuwanej szufladzie (tu zaletą jest dodatkowo łatwy dostęp do wszystkich przypraw).

Krok 2  - puszki na kawę i herbatę

Ziarna kawy i aromatyczne liście herbaty doskonale prezentują się w gustownych opakowaniach. Nie dość, że są oryginalne, to dzięki nim ziarna i liście dłużej zachowają świeżość, nie dotrze do nich wilgoć i światło. Słoiki/puszki warto postawić w zamkniętej szafce.

Krok 3 - porządek w lodówce

Również w lodówce ważny jest porządek. Warzywa i owoce warto trzymać w zaprojektowanej dla nich szufladzie. To miejsce z odpowiednią temperaturą, sprawi, że produkty dłużej będą świeże. Z brzegu półki najlepiej przechowywać jedzenie o krótkim terminie przydatności. Sięgajmy po nie w pierwszej kolejności. Niewielkie opakowania na czosnek, cytrynę i cebulę przeznaczone specjalnie do lodówki sprawią z kolei, że silne aromaty nie będą tak intensywne.

Krok 4 - flakoniki na płyny

A co z płynnymi przyprawami? Oliwę, olej i ocet warto przelać do podpisanych dozowników. Wykonane z drewna, ceramiki lub bezbarwnego szkła naczynia nie dość, że pięknie wyglądają, to jeszcze dłużej zachowują świeżość. Nie dociera do nich światło słoneczne, a szczelne zamknięte flakoniki uniemożliwiają marnowanie się płynów.

Krok 5 - noże dobrze zabezpieczone

Trzymany pod ręką nóż ułatwia przygotowywanie potraw. Osobny sprzęt do krojenia mięsa, warzyw i owoców, a także pieczywa zajmuje jednak sporo miejsca. Zamiast chować noże do szuflady o wiele lepszym pomysłem jest przytwierdzenie noży z tej samej kolekcji do magnetycznych listew wiszących na ścianie. Nożyki o różnych rozmiarach powinno się włożyć do estetycznych bloków. To praktyczne, niezawodne rozwiązanie, które sprawia, że ostrze nie wystaje poza krawędź kuchennego blatu.