Japonka ponoć już w dzieciństwie była mistrzem organizacji. Swoją autorską metodę sprzątania zwaną KonMari opisała więc w dwóch poradnikach: Magii sprzątania i Tokimeki. Książki stały się szybko bestsellerami na całym świecie. I choć niektóre aspekty KonMari mogą budzić w nas zdumienie (Marie Kondo zdecydowanie odradza zwijania skarpet w kulkę. Według niej ta część garderoby powinna "wypoczywać" w szafie złożona.) to jednak metoda pomaga zapanować nad chaosem w garderobie choć na chwilę wielu ludziom. Dowód? Chociażby historie bohaterów Sprzątania z Marie Kondo - netflixowego dokumentu, który szybko stał się hitem platformy, a do tego mnóstwo entuzjastycznych recenzji w internecie od czytelników. Nabraliście ochoty na porządki w szafie z Marie Kondo? Jeśli tak, to startujemy. 

Jak posprzątać szafę metodą KonMarie?

Krok pierwszy: Wygospodaruj czas na porządki

Nie posprzątasz szafy gruntownie w 15 minut. Jeśli masz w niej duży bałagan to na porządki przeznacz cały dzień. Najlepiej porządkować w samotności.
 

Krok drugi: Wyciągnij ubrania z szafy

Ułóż wszystkie ubrania i akcesoria w jednym miejscu - najlepiej na łóżku czy stole. Szafa ma pozostać pusta. Jeśli półki lub szuflady są zakurzone to dobry moment na to aby je szybko przetrzeć na przykład za pomocą naturalnych środków czystości, które można zrobić samodzielnie.


Krok trzeci: Sortowanie rzeczy

To jeden z najważniejszych punktów w metodzie KonMari. Kondo zachęca, by każdą z rzeczy wziąć do ręki. Jeśli podczas trzymania jej, a wcześniej noszenia czujesz radość - zatrzymaj tę część garderoby. Ubrania i dodatki, które nie budzą już w Tobie pozytywnych emocji bez skrupułów podziel na kupki do wyrzucenia, oddania lub sprzedania. Marie Kondo podkreśla, by podziękować odrzuconym ubraniom za wierną służbę.


Krok czwarty: Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy

Jak najszybciej pozbądź się rzeczy, których już nie potrzebujesz. 


Krok piąty: Układanie ubrań metodą KonMari

Ubrania, które zostawiamy następnie składamy w kostkę. Według Marie Kondo ubrania najlepiej układać pionowo (na sztorc) w szufladach. Wtedy mamy do nich pełny dostęp, a poszczególne rzeczy nie giną przesłonięte innymi. Rzeczy układamy grupami to znaczy t-shirty razem z t-shirtami, swetry ze swetrami itd. Musimy przyznać, że ta metoda się sprawdza. Ubrania mniej się gniotą. Do tego koniec z poszukiwaniami wiecznie zagubionych części naszej garderoby. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KonMari (@konmari.co) Gru 6, 2018 o 5:30 PST

Krok szósty: wieszanie ubrań na wieszakach

Marie Kondo zaleca wieszać ubrania na wieszakach według ich grubości i kolorów. Zaczynamy od najciemniejszych, najbardziej obszernych i najcięższych części garderoby, a kończymy na letnim topie z jedwabiu. 


Krok siódmy: dodatki i buty

Według Konmari porządki w dodatkach i butach robimy na końcu sprzątania. Żeby utrzymać w nich porządek możemy posłużyć się pudełkami do przechowywania.
Gotowe!

Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć - mówi Marie Kondo. Coś w tym jest.