Jedna z najważniejszych nagród architektonicznych Pritzker Architecture Prize trafiła właśnie do architektek z Irlandii - Yvonne Farrell i Shelley McNamary

Farrell i McNamara pracują w zawodzie od lat 70. Architektki poznały się jeszcze podczas studiów na University Collage Dublin, gdzie później również wykładały. Jako Grafton Architects tworzą przestrzenie pełne szacunku dla historii danego miejsca, dopasowane do potrzeb współczesnego życia, skonstruowane z precyzją i dbałością o szczegóły. Mają swój własny, niepodważalny styl.  

„Za uczciwość w podejściu zarówno do swoich budynków, jak i sposobu, w jaki prowadzą pracownię, za ich wiarę we współpracę, hojność wobec koleżanek i kolegów, czego dowodem są takie wydarzenia, jak Biennale w Wenecji w 2018 roku, za ich nieustanne zaangażowanie na rzecz doskonałości w architekturze, ich odpowiedzialne podejście do środowiska, uwzględnianie wyjątkowości każdego miejsca, w którym pracują" - czytamy we fragmencie uzasadnienia werdyktu jury.

Najsłynniejsze budynki zaprojektowane przez duet Farrell i McNamara to kampus uniwersytecki UTEC w Limie, Parnell Square Cultural Quarter i UCD Urban Institute Ireland w Dublinie, Uniwersytet Luigi Bocconi w Mediolanie, Institut Mines Télécom w Paryżu, School of Economics w Tuluzie.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody (100 tysięcy dolarów i medal z brązu) odbędzie się w maju. Gratulujemy.