W tym roku Nagrodę Pritzkera zdobył japoński architekt Arata Isozaki. Jej uroczyste wręczenie odbędzie się w maju podczas specjalnej gali w Wersalu.   

Najsłynniejsze budynki zaprojektowane przez Isozakiego to Narodowe Muzeum Sztuki w Osace, hala sportowa Palau Sant Jordi w Barcelonie, Muzeum Ludzkości w A Coruña, Art Tower w Mito, Isozaki Atea - bliźniacze wieże w Bilbao, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie. Także w Polsce mamy budynek autorstwa Araty Isozakiego. To Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie wybudowane w 1994 roku. Arata Isozaki pracował nad nim razem z architektem Krzysztofem Ingardenem i JET Atelier. Ta realizacja architektoniczna jest niezwykle ciekawa i nowoczesna, a do tego jednocześnie mocno osadzona w japońskiej tradycji i kulturze.   

Arata Isozaki urodził się w 1931 w Ōita (portowym mieście na wyspie Kiusiu). W 1954 ukończył uniwersytet w Tokio i rozpoczął pierwszą pracę u boku Kenzo Tange. Własną firmę Isozaki założył w 1963 roku. Obecnie architekt mieszka w Okinawie. Swoje biura ma w Japonii, Chinach, we Włoszech i w Hiszpanii. Budowle stworzone przez Isozakiego trudno zdefiniować i dokładnie określić wpisując w jeden nurt architektoniczny. Sam architekt mówi o tym, że to podróże w dużej mierze ukształtowały jego styl.