Nagroda Pritzkera

Wieści z Chicago - Nagroda Pritzkera (Pritzker Architecture Prize) 2023 przyznana. W tym roku to najwyższe wyróżnienie w świecie architektury zdobył David Chipperfield. Nagroda Pritzkera to bez cienia wątpliwości jedna z najważniejszych nagród w branży. Ufundował ją Jay A. Pritzker wraz ze swoją żoną Cindy w 1979 roku. Jest ona przyznawana corocznie żyjącym architektom, którzy mają znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka poprzez swoją pracę. Laureci dostają medal z brązu i kwotę 100 000 USD. Wśród lauretów Nagrody Pritzkera znaleźli się między innymi Richard Meier, Kenzō Tange, Oscar Niemeyer, Frank Gehry, Aldo Rossi, Tadao Andō, Norman Foster, Zaha Hadid, Diébédo Francis Kéré czy Shigeru Ban.

Czytaj także: Nagroda Pritzkera 2019 dla Araty Isozakiego

David Chipperfield - bio

Nagroda Pritzkera dla Davida Chipperfielda to uhonorowanie pracy i dorobku brytyjskiego architekta, urbanisty i aktywisty. Urodzony 18 grudnia 1953 w Londynie Chipperfield studiował Kingston School of Art in London i w Architectural Association. Po studiach pracował w firmach starszych kolegów po fachu: Normana Fostera i Richarda Rogersa. W 1985 roku otworzył własną pracownię: David Chipperfield Architects. Zaczynał od projektowania designerkich butików i salonów (sklep dla Issey Miyake na londyńskiej Sloane Street, sklep firmy motoryzacyjnej Toyota w Kioto). Wkrótce pojawiły się pierwsze realizacje muzealne: galeria botaniki i hol wejściowy do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, przebudowę Tate Modern i budynek River and Rowing Museum w Henley-on-Thames. W 1997 roku rozpoczął jeden ze swoich najważniejszych projektów - odbudowę i renowację Neues Museum w Berlinie. Jego pierwszym projektem w USA było Muzeum Etnologii i Historii Naturalnej w Anchorage na Alasce. Muzealne realizacje przyniosły Davidowi Chipperfieldowi sławę i rozgłos. 

The Neues Museum, courtesy of SPK / David Chipperfield Architects, photo Joerg von Bruchhausen

Czytaj również: Oscar Niemeyer. Znane realizacje architekta

W 2015 roku architekt wygrał konkurs na przeprojektowanie skrzydła w Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Rozpoczął także  prace przy hotelu Bryant i projekt kondominium obok Bryant Park na Manhattanie. Potem przyszła budowa nowej siedziby Centrum Komitetu Noblowskiego w Sztokholmie przyznającego Nagrodę Nobla i Shanghai Expo w Chinach. Kolejne projekty, rewitalizacje i przebudowy były często nagradzane (między innymi Nagroda imienia Miesa van der Rohe za Neues Museum, nagroda Wolfa, RIBA Stirling Prize, Andrea Palladio Prize). 

David Chipperfield z Nagrodą Pritzkera 2023

- Subtelny, ale potężny, stonowany, ale elegancki, jest płodnym architektem, radykalnym w swojej powściągliwości, demonstrującym swój szacunek dla historii i kultury, jednocześnie szanując istniejące wcześniej zabudowane i naturalne środowisko. Na nowo wyobraża sobie funkcjonalność i dostępność budynków. Poprzez ponadczasowy, nowoczesny design, który stawia czoła palącym zmianom klimatycznym, przekształca relacje społeczne i ożywia miasta - czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Zobacz także: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z nagrodą Pritzkera 2020

- Jestem bardzo wzruszony otrzymaniem tego niezwykłego zaszczytu i współpracą z poprzednimi laureatami, którzy wnieśli tak wiele inspiracji do tego zawodu — powiedział Chipperfield komentując przyznane mu wyróżnienie i dodał - Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego zwracania uwagi nie tylko na istotę architektury i jej znaczenie, ale także na wkład, jaki jako architekci możemy wnieść w sprostanie egzystencjalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi i nierównościami społecznymi. Wiemy, że jako architekci możemy odgrywać bardziej znaczącą i zaangażowaną rolę w tworzeniu nie tylko piękniejszego świata, ale także sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego. Musimy sprostać temu wyzwaniu i pomóc zainspirować następne pokolenie do podjęcia tej odpowiedzialności z wizją i odwagą. Gratulujemy!