Wrotycz, dzięki właściwościom leczniczym, wykorzystywany jest od wieków. Rośnie właściwie na terenie całej Europy i nie jest trudny do pozyskania, co także wzmaga jego popularność. Wrotycz pospolity rośnie przede wszystkim w pobliżu łąk i pól – dzięki intensywnie żółtym, okrągłym kwiatostanom łatwo go dostrzec.

Jak zbierać wrotycz? Właściwości magiczne wykazują nie tylko kwiaty, ale i liście oraz owoce wrotyczu. Możesz więc zbierać całą roślinę (najlepiej w okresie kwitnienia lub tuż przed nim, co najczęściej wypada na początku lipca). Zebrane i ususzone zioło wykorzystuje się w wielu przypadkach – sprawdź, na co pomaga wrotycz, jednak pamiętaj, że to nie jedyne zioło wykazujące tak uniwersalne działanie. Innym przykładem jest przytulia czepna – właściwości tej rośliny także zaskakują.

Wrotycz – właściwości magiczne

Kiedy stosować wrotycz pospolity? Właściwości zdrowotne tego zioła sprawiają, że po wrotycz sięga się w przypadku najróżniejszych dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyne zastosowanie wrotyczu. Możesz je wykorzystać także we wróżbiarstwie, podczas rytuałów oczyszczających i ochronnych.

Jak działa wrotycz?

 • pobudzająco – dodaje energii,
 • wzmacniająco – wzmacnia organizm i dodaje odwagi,
 • oczyszczająco – pozwala pozbyć się negatywnej energii,
 • relaksacyjnie – pomaga się uspokoić, rozluźnia spięcia w ciele

Co istotne, wiele osób zwraca uwagę na to, że oprócz właściwości oczyszczających i ochronnych, wrotycz działa odstraszająco na owady. To ciekawy, dodatkowy skutek stosowania wrotyczu podczas rytuałów.

Wrotycz – właściwości lecznicze

Nie sposób nie wspomnieć o właściwościach regenerujących wrotyczu. Właśnie ze względu na nie wrotycz wykorzystywana jest podczas rytuałów wzmacniających – spalenie ziół wrotyczu w obecności osoby, która wymaga rekonwalescencji, pomaga w regeneracji jej organizmu.

Wrotycz – zastosowanie. Jak użyć?

Zioła mają to do siebie, że można ich używać na wiele różnych sposobów – wrotycz nie jest wyjątkiem. Jaki sposób najlepiej ci się sprawdzi?

Wrotycz do picia – napar

 1. Do niewielkiego garnka wsyp garść ziół.
 2. Zalej wrotycz zimną wodą.
 3. Następnie gotuj napar przez 10-15 minut. Odcedź powstały roztwór.

Jeśli nie masz możliwości zebrania świeżego zioła, możesz kupić w sklepach zielarskich herbatę z wrotyczu. Regularnie spożywana nie tylko wzmocni twój organizm, ale i sprawi, że staniesz się odporna na przypływy negatywnej energii.

Wrotycz – suszone ziele

Jeśli zauważyłaś, że ciąży nad tobą pech i coraz trudniej o doprowadzenie rozpoczętych zadań do końca, być może potrzebujesz rytuału oczyszczającego. Do jego przeprowadzenia przyda ci się wrotycz. Właściwości magicznego tego zioła wykorzystywane są coraz częściej.

 1. Zbierz ziele wrotyczu. Ważne, aby w tym przypadku zrobić to samodzielnie.
 2. Ususz zebrane ziele. Gdy będzie na tyle suche, że roślina zacznie się z łatwością kruszyć, zbierz je do woreczka.
 3. Rozsyp suszony wrotycz na podłodze w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. 
 4. Możesz także rozsypać wrotycz przed progiem – ochroni dom przed złymi duchami.

Możesz także nosić woreczek z ususzonym zielem wrotyczy zawsze przy sobie. To zapewni ci nieprzerwaną ochronę, a dodatkowo... odstraszy od ciebie insekty.

Kwiat wrotyczu – właściwości owadobójczeObok właściwości zdrowotnych, wrotycz może poszczycić się wyjątkowym działaniem owadobójczym. Olejek z wrotyczu skutecznie odstrasza:

 • kleszcze
 • komary
 • muchy
 • mszyce
 • mole
 • pająki
 • meszki

Jak stosować wrotycz, aby pozbyć się owadów? Wyróżnia się kilka sposobów:

Olejek wrotyczowy na owady

Zapach naturalnego olejku z wrotyczu odstraszy owady. Aby skutecznie obronić się przed atakami komarów, wystarczy, że posmarujesz się olejkiem. Możesz go wcześniej rozrobić w wodzie, aby aplikacja była łatwiejsza. Wystarczy jednak niewielka ilość olejku – chodzi wyłącznie o to, aby wokół ciebie unosił się charakterystyczny, miętowo-korzenny zapach.

Owadobójczy napar z wrotyczu

Przelany do buteleczki z atomizerem napar z wrotyczu także skutecznie zadziała. Wystarczy, że popsikasz się roztworem po ciele, albo spryskasz pomieszczenie, z którego chcesz przegonić muchy czy komary.

Jak użyć wrotycz do pielęgnacji?

Kąpiel

Napar z wrotyczu można wlać do kąpieli. Zgodnie z pradawnymi zaleceniami, kąpiel we wrotyczu wpływa oczyszczająco nie tylko na ciało, ale i umysł.

Płukanka

Aby poprawić stan włosów czy skóry głowy, warto stosować płukanki z naparu z wrotyczu. Włosy powinny stać się lśniące i wzmocnione, natomiast skóra głowy będzie rzadziej się przetłuszczać. Może się okazać, że płukanka z wrotyczu pomoże także zwalczyć łupież.

Mgiełka

Przelej napar z wrotyczu do buteleczki z atomizerem, a następnie spryskaj włosy. Jeśli użyjesz niewielkiej ilości roztworu, włosy powinny odbić się u nasady i nabrać objętości. Możesz także wykorzystać wrotyczową mgiełką jako podkład pod olejowanie włosów.

Wrotycz. Działanie niepożądane i przeciwwskazania

Co wyjątkowo istotne, wrotycz nie może być stosowany przez kobiety w ciąży. Podobnie jak wiele innych ziół, wywołuje skurcze macicy, które mogą skończyć się poronieniem. Dodatkowo, nie poleca się wrotyczu kobietom karmiącym piersią. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie.

Czy wrotycz jest trujący? W składzie wrotyczu znajduje się tujon, który wykazuje właściwości toksyczne – to właśnie dzięki niemu wrotycz działa przeciwpasożytniczo. Ze względu na ten trujący składnik, podczas stosowania wrotyczu (zwłaszcza wewnętrznie) należy zachować ostrożność i nie przekraczać dozwolonych dawek. Zwykle uważa się, że herbata z wrotyczu nie powinna być spożywana częściej niż 4 razy dziennie (1-2 łyżki zioła na szklankę wody). Skutkami ubocznymi nadmiernego stosowania wrotyczu mogą okazać się nudności, zawroty głowy, nadpotliwość i ogólne pogorszenie kondycji.