Trudno uwierzyć, że to rozświetlone mieszkanie na krakowskim Salwatorze ma tylko 45 m2. Dzięki zróżnicowanej wysokości wnętrza (od 1, 2 m do 3, 5 m) wydaje się znacznie większe.

Mieszka tu para kreatywnych i energicznych trzydziestolatków, którzy kursują między Krakowem a Sztokholmem. W Krakowie pracuje  Magda Milejska - projektantka wnętrz  i autorka wystroju mieszkania. W Sztokholmie, w popularnym serwisie muzycznym Spotify, pracuje Darek - chłopak Magdy. Choć przestrzeń jest nieduża, remont trwał pół roku. Trzeba było bowiem doprowadzić wnętrze do stanu niemal surowego i zacząć wszystko od początku. 

Cała przestrzeń, oprócz garderoby, łazienki i niewielkiego kącika gospodarczego,  jest otwarta. W najwyższym punkcie mieszkania Magda zaprojektowała antresolę, na której zgrabnie zmieściła sypialnię. Właścicielka i zarazem projektantka postanowiła uwypuklić oryginalne elementy architektoniczne: drewniane konstrukcje dachowe, ceglaną ścianę i różnice w wysokości dachu. W krakowskim mieszkaniu jest mnóstwo ciekawych, przykuwających uwagę przedmiotów - Magda ma do nich oko. Swą pasję i umiejętności przekuła w pracownię Odwzorowanie, która oprócz projektów wnętrz specjalizuje się w selekcji modernistycznych mebli i oświetlenia wystawianych na aukcjach online. Codziennie na stronie pojawiają się prawdziwe perełki. Fotel i kilka innych przedmiotów pochodzi właśnie z aukcji online, metalowa szafka długo służyła w gabinecie dentystycznym Magdy mamy, szkło i porcelanę z polskich zakładów (Karolina, Chodzież, Pruszków) Magda dostała od babci. Kilka drobiazgów, np. wazony, lampa klatka i sznur lampek) para przywiozła ze sklepów ze Szwecji, komoda i stolik kawowy są z IKEA. Nogi od stołu są marki Norr11, a blat złożony jest z desek z tartaku. Przy stole stoją lubiane na całym świecie uniwersalne krzesła  DSW autorstwa Eamesów i krzesło Wire Harry'ego  Bertoii.

W tym niewielkim mieszkaniu Magdzie i Darkowi udało się połączyć ducha starej krakowskiej kamienicy i skandynawską skromność w spójną, niebanalną  całość.

Zobaczcie jak wygląda ich mieszkanie na krakowskim Salwatorze - galeria>>

 Tekst: Ela Stasiak