Najpiękniejsze galerie i muzea na spotkanie we dwoje

Gdzie wybrać się na romantyczną randkę i przy okazji zobaczyć coś ciekawego? Mamy dla Was najpiękniejsze muzea na spotkania we dwoje, takie z dodatkowym walorem edukacyjnym. 

Muzeum Narodowe w Warszawie

MNW liczy sobie już 161 lat. W obecnej siedzibie przy Alejach Jerozolimskich funkcjonuje od 1938 roku. Gmach zaprojektowany przez Tadeusza Tołwińskiego zaczęto budować w 1927 roku. Monumentalna budowla zdołała przetrwać wojnę. Jej elegancką i jednocześnie nowoczesną sylwetką możemy cieszyć się do dziś. W środku na odwiedzających czekają wystawa stała (w tym nasza ulubiona Galeria Wzornictwa Polskiego) i wystawy czasowe. Można więc podyskutować nad dziełami mistrzów pędzla, a jeśli niezręcznie zabraknie tematu do rozmowy, to po prostu kontemplować sztukę w ciszy. Po randce w muzealnych murach zakochani mogą odpocząć na zielonym Dziedzińcu Lorentza. W zeszłym roku kwitły tu zasadzone przez muzealników szałwie, krwawniki, naparstnice, werbeny i ostróżki. 

Czytaj też: Cztery ciekawe eksponaty z Galerii Wzornictwa Polskiego

Muzeum Geologiczne PIG-PIB w Warszawie

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie powstało w 1919 roku. Początkowo placówka mieściła się w warszawskim Pałacu Staszica. Budowa docelowej siedziby wystartowała zaś w 1925 roku. Nad jej realizacją czuwał architekt Marian Lalewicz. Plan ekspozycji w Głównym Pawilonie wzorowano na Brytyjskim Muzeum Geologicznym w Londynie. Do dziś (mimo ogromnych zniszczeń podczas II wojny światowej) odwiedzający mogą cieszyć się nie tylko wyjątkowymi eksponatami, ale też zachwycającą architekturą tego miejsca. Highlighty wystawy? Zdecydowanie szkielet mamuta wielkiego (swoisty symbol Muzeum Geologicznego), ponadto okaz soli z Grot Kryształowych Wieliczki i imponująca kolekcja minerałów.    

Muzeum Architektury we Wrocławiu

To ciekawe miejsce na spotkanie we dwoje. Zalety? Placówka jest jedyna w swoim rodzaju (jedyne Muzeum Architektury w Polsce, członek ICAM) a w dodatku mieści się w odbudowanych wnętrzach klasztoru i dawnego kościoła pobernardyńskiego we Wrocławiu - mamy więc ceglane mury, ciekawe sklepienia i czuć tu ducha historii. Ogromny zbiór robi wrażenie, szczególnie polecamy dział witraży do tego must see - Tympanon Jaksy. Ciekawostka dla par, które kochają również teatr - odbywały się tu spektakle polskich teatrów alternatywnych takich jak Cricot 2, Teatr Ósmego Dnia czy  Teatr Gardzienice.

Park w Arkadii (oddział MNW)

Marzy się Wam spacer na łonie natury, najchętniej w romantycznym parku? Wizyta w Arkadii (powiat łowicki) z całą pewnością nie będzie rozczarowaniem. To założenie ogrodowe z XVIII wieku jest dziełem Heleny Radziwiłłówny. Nad projektem parku pracowali zaangażowani przez nią Szymon Bogumił Zug, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski, Józef Sierakowski i Henryk Ittar. Atrakcje? Zieleń ogrodu angielskiego plus ciekawa architektura: Świątynia Diany (z malowidłem Norblina!), akwedukt, domek gotycki, dom Murgrabiego, Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą Staggi "Nadzieja karmiąca Chimerę") i grobowiec na Wyspie Topolowej. 

Czytaj też: Najpiękniejsze muzea świata. Naprawdę warto je odwiedzić

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Randka tutaj przypadnie do gustu miłośnikom współczesnej sztuki i nowoczesnych wnętrz. Budowę gmachu zaprojektowanego przez pracownię Studio EL zakończono w 2007 roku. W CSW Znaki Czasu na Jordankach mamy ponad 12 tysięcy m2 powierzchni, w tym 900 m2 największej z sal wystawowych. Jest kino Centrum, LabSen - przestrzeń poświęcona dynamicznym i multidyscyplinarnym działaniom – laboratorium zmysłów, do tego czytelnia, księgarnia i kawiarnia cafe pARTer z dobrą kawą, przekąskami i ogródkiem, w którym można wypić sok latem. 

Muzeum Kinematografii w Łodzi

To miejsce jest naprawdę wyjątkowe w swojej urodzie. Muzeum Kinematografii mieści się bowiem w pałacu Karola Scheiblera na terenie łódzkiego Parku Źródliska. Pałac fabrykanta jest częścią zabytkowego kompleksu Księży Młyn. Sam budynek powstał w 1856 roku według projektu Jana Karola Mertschinga. W środku oprócz eksponatów związanych z kinematografią po prostu bajkowe wnętrza. Wyposażenie sprowadzano tu między innymi z Berlina, Drezna i Paryża. Uwagę zwracają bogato zdobiona boazeria, freski, piękne parkiety. Największe wrażenie robią sala lustrzana, neomanierystyczna jadalnia, pokój mauretański i neorokokowa sypialnia. 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Placówka kulturalna z doskonałym zbiorem i dobrymi wystawami (ostatnio pisaliśmy Wam o ekspozycji Anisha Kapoora) położona w imponującym zespole podworskim, w otoczeniu malowniczego założenia parkowego (starodrzew!). Historyczną część wystawy goście obejrzą w w pałacu Józefa Brandta, ale galeria rzeźb znajduje się także w plenerze - w parku. 

Zobacz też: Anish Kapoor. Wystawa prac artysty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki

Skarby sztuki na Wawelu. Wawelskie zbiory i wystawy czasowe robią duże wrażenie. Na nas największe wywarła ostanio ekspozycja Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich w doskonałej wręcz oprawie pracowni NArchitekTURA. Świetna sztuka na estetycznym, dopracowanym tel. Brawo!