Będzie to wystawa japońskiego drzeworytu ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza. Ten prywatny zbiór o randze międzynarodowej jest doskonale zachowany mimo upływu lat. Jego wyjątkowość polega na tym, że gromadzi on ryciny wyjątkowej urody i wartości na przykład kompletne cykle pejzażowe, pochodzące z pierwszych wydań.

Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo”–  oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą  zabrać odwiedzających na fascynującą wyprawę po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, w historiografii zwanych właśnie epoką Edo (1600–1858). Będzie to podróż dwoma najważniejszymi traktami epoki, biegnącymi przez malownicze zakątki kraju i łączącymi dwa miasta: nobliwą, spokojną cesarską stolicę Kioto i siedzibę szoguna – gwarne, plebejskie Edo ( czyli dzisiejsze Tokio).

W rycinach tak słynnych twórców jak Utamaro, Hiroshige, Hokusai, Sharaku i kilku jeszcze innych mistrzów drzeworytu ukiyo-e utrwalony został urzekający obraz starej Japonii, którego dziś na próżno szukać. Tak więc zobaczymy stare, japońskie krajorazy, drogi i bezdroża, mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca – zwykłych ludzi zaabsorbowanych codziennymi sprawami, wędrujących w spiekocie i deszczu, pracujących, odpoczywających w przydrożnych zajazdach, a także konne orszaki wielmożów w asyście samurajów, zmierzające na dwór szoguna lub powracające do posiadłości swych panów.

Oprócz wspaniałych pejzaży na wystawie znajdą się niezwykle rzadkie portrety aktorów teatru kabuki autorstwa Toshusai’a Sharaku (czynny 1794–1795).  Będą także stare japońskie mapy i książki, w tym słynny, kompletny zbiór piętnastu zeszytów ze szkicami Hokusaia zatytułowany „Manga” (pierwsze wydanie) i również kompletne pierwsze wydanie innego słynnego albumu tego artysty, „Sto widoków Fuji”, a ponadto rozmaite, pochodzące z epoki przedmioty codziennego użytku – kapelusze, podróżne słomiane nakrycia przeciwdeszczowe, obuwie, przybory do palenia, zestawy do gier planszowych. 

Wystawę będzie do dyspozycji zwiedzających w dniach 25 lutego 2017 – 7 maja 2017. Elle Decoration zaprasza do Muzeum Narodowego w Warszawie! Tę wystawę objęliśmy naszym patronatem.