Anish Kapoor. Wystawa prac artysty 

Ostatni czas obfituje w ciekawe wydarzenia artystyczne. Pisaliśmy Wam niedawno o wystawie abakanów Magdaleny Abakanowicz w londyńskim Tate. Całkiem niedawno skończyła się genialna wystawa "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w MNW. Teraz możecie oglądać tam sztukę Północy. Za to Gdańsk zaprasza na ekspozycję poświęconą twórczości Wojciecha Fangora. Interesującą wystawę zobaczymy też w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. To prezentacja rzeźb Anisha Kapoora.

Czytaj także: Niezwykłe lustro - nowy projekt Pawła Grobelnego

Anish Kapoor - krótkie bio

Urodzony w 1954 roku w Bombaju Anish Kapoor od połowy lat 70. XX wieku mieszka i pracuje w Londynie. Artystyczne studia rozpoczął na Hornsey College of Art, a potem kontynuował na Chelsea School of Art and Design. Po ich ukończeniu pracował przy produkcji mebli w studio Nicky'ego Haslama. Ale to rzeźba leżała w centrum jego zainteresowań. Kapoor kontynuuje dorobek rzeźby brytyjskiej drugiej połowy XX wieku, należy do generacji „New British Sculpture” – rzeźbiarzy, którzy w reakcji na minimal art przyjęli raczej tradycyjne podejście do materiałów i techniki. Tworzy głównie w kamieniu, stali nierdzewnej, żywicy, plastiku i cemencie. Chyba najbardziej znanym dziełem w dorobku artysty jest stutonowa „Cloud Gate” z 2006 roku znajdująca się w Millenium Park w Chicago.

Ekspozycja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Na wystawie Anish Kapoor w Orońsku obejrzymy dziewięć kamiennych rzeźb w przestrzeni Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz trzy obiekty w Oranżerii. To osobisty wybór artysty. - Abstrakcyjne, ale zarazem biomorficzne formy Kapoora odzwierciedlają jego zainteresowanie zmysłową cielesnością obłych i wijących się powierzchni, prześwitów i pustek. Prace eksponowane w Oranżerii rozwijają tę samą problematykę w materiałach miękkich i plastycznych – wosku i żywicach. Kapoor używa niezwykłego odcienia intensywnej czerwieni, kojarzącej się z malarstwem Marka Rothko lub krwią, lub też indyjskimi przyprawami - czytamy w informacji prasowej dotyczącej wystawy. Ekspozycję można oglądać do 12 lutego 2023. Kuratorką wystawy jest Dorota Monkiewicz.