Świdermajer to nazwa stylu drewnianej architektury z przełomu XIX i XX wieku powstającej na południowy wschód od Warszawy, między innymi w Otwocku, Radości, Falenicy, Józefowie i dawnych Willach Świderskich. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli. Wiele świdermajerów - domów odznaczających się bogatą snycerką i charakterystycznymi werandami cieszy nasze oko po dziś dzień. Sporo jest remontowanych (TUTAJ pisaliśmy o jednym z nich), dużo wciąż czeka na powrót do świetności z dawnych lat. 

Do tego wspaniałego dziedzictwa architektonicznego nawiązał właśnie Otwock stawiając na terenie miasta dwie wiaty przystankowe spełniające przy okazji funkcję edukacyjną (są na nich tablice przyrodnicze i z informacjami o regionie). Styl przystanków? Oczywiście świdermajer. Wiaty powstały z drewna i posiadają charakterystyczne, ażurowe zdobienia. Pierwsza z nich już w 2019 roku stanęła u zbiegu ulic Andriollego, Pułaskiego i Partyzantów. Druga niedawno pojawiła się na ulicy Świderskiej. Projekt został zrealizowany w ramach programu "wzMOCnij swoje otoczenie" Polskiej Sieci Elektroenergetycznej S.A. Brawo za świetny pomysł!

PS. Dobra wiadomość dla wszystkich fanów stylu nadświdrzańskiego. Już wkrótce nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukaże się książka Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik właśnie o świdermajerach.