Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pochwaliło się właśnie kolejnymi pracami nad nieruchomością przy ulicy Fletniowej na Białołęce. To ponad stuletni Świdermajer (czyli dom w stylu nadświdrzańskim) z przeszklonymi werandami i bogatą snycerką, jedyna budowla tego typu w stolicy. Wszystko to w ramach projektu badawczego „Architektura drewniana w Warszawie”.

Drewniana, dwupiętrowa willa została wybudowana dla Anastazji Śmiernickiej około roku 1900. Wpisywała się w zamierzenia Krzysztofa Kiersnowskiego, który wzorując się na Otwocku, planował na terenie Płud zorganizować podwarszawskie letnisko. Willa w dobrym stanie przetrwała II wojnę światową, później popadła w ruinę. Jest jedynym przykładem tego typu budownictwa w północno-wschodniej Warszawie. - czytamy na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Do tej pory wyremontowano już fasadę i cześć elewacji południowej. Zrekonstruowano także ścianę północną, która wcześniej uległa zawaleniu. Konserwatorzy przeprowadzili restaurację werand oraz wykonali prace snycerskie drewnianych detali. W tym roku willa otrzymała nowy dach, rozpoczął się także dalszy remont elewacji. Wspaniale, że ta perełka architektury drewnianej odzyskuje dawny blask.