Na alternatywny sposób grzania decydują się najczęściej właściciele nowoczesnych domów, wyposażonych w panele słoneczne. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład ciepła i pozwala na zaoszczędzenie dużych ilości energii. Na czym polega ten system i ile kosztuje montaż? Jakie są wady i zalety ogrzewania podłogowego wodnego?

Ogrzewanie podłogowe - na czym polega?

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny sposób na wydajne i energooszczędne ogrzanie całego budynku lub wybranych jego części. Rolę grzejnika pełni tutaj cała powierzchnia podłogi, co zapewnia równomierne ogrzanie wszystkich części pokoju. Rozwiązanie to pozwala na utrzymanie optymalnej dla ludzkiego ciała temperatury (24-25°C) bez dużych wydatków energetycznych.

Ogrzewanie podłogowe to system cienkich rurek, wypełnionych najczęściej ciepłą wodą lub inną cieczą o właściwościach niskokrzepnących. Ciecz płynie przez rurki w obiegu zamkniętym, stopniowo nagrzewając całą powierzchnię podłogi. Ogrzewanie podłogowe wolno się więc ogrzewa, ale równie wolno stygnie, utrzymując ciepło w układzie na dłużej.

Ogrzewanie podłogowe - zalety

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla osób, pragnących pozyskiwać ciepło w sposób energooszczędny i ekologiczny. Świetnie sprawdzi się ono w zautomatyzowanych systemach, takich jak ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła czy paneli słonecznych.

Wydajność tego systemu jest jego ogromną zaletą. Ponieważ rolę grzejnika pełni cała powierzchnia podłogi, do ogrzania pomieszczenia wykorzystywane jest aż 60-70% energii cieplnej, znajdującej się w układzie wodnym. Ogrzewanie podłogowe jest więc systemem wymagającym o wiele mniejszych wydatków energetycznych, niż tradycyjne rozwiązania grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe to świetne rozwiązanie dla alergików i osób, które posiadają w domu zwierzęta. Utrzymywanie stałej temperatury pomieszczeń ogranicza cyrkulację powietrza, w tym znajdujących się w nim zanieczyszczeń oraz sierści. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ilość wdychanych roztoczy oraz alergenów, co przekłada się na lepszy stan zdrowia użytkowników danego pomieszczenia.

Dla wielu osób zaletą może być również sama lokalizacja ogrzewania podłogowego. Umieszczenie źródła ciepła w miejscu niewidocznym wpływa na poprawę estetyki pomieszczenia, jak również likwiduje potencjalne źródło kurzu i roztoczy, jakim jest kaloryfer.

Ogrzewanie podłogowe - wady

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, pozwalający na zaoszczędzenie energii i ograniczenie ilości wdychanych zanieczyszczeń. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Największą z nich jest oczywiście jego cena początkowa.

W nowo powstających budynkach koszt montażu wodnego ogrzewania podłogowego jest zbliżony do ceny tradycyjnej instalacji lub minimalnie wyższy. Dużo droższa jest wymiana istniejącego już ogrzewania kaloryferowego na podłogowe. Zmiana taka wiąże się z koniecznością generalnego remontu, zrywania wszystkich podłóg i zmiany większości instalacji grzewczej. Również w przypadku awarii systemu niezbędne są działania inwazyjne, jak np. skucie części betonu, przykrywającego instalację.

Ogrzewanie podłogowe to tzw. układ bezwładny. Oznacza to, że nagrzanie wody w całym systemie może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. O ile w przypadku ciągłego ogrzewania domu bezwładność podłogówki może być uznana za zaletę, tak w przypadku cyklicznego korzystania z ogrzewania jest to jej duża wada. Posiadając ogrzewanie podłogowe, nie jesteś w stanie podnieść temperatury pomieszczenia w ciągu kilku minut, nawet jeśli zajdzie taka konieczność (np. chłodna noc).

Ograniczenia pod kątem rozmieszczenia mebli czy doboru wykończenia podłogi to kolejna z wad podgrzewania podłogowego. Bezpośrednio w miejscu prowadzenia instalacji nie powinny znajdować się ciężkie meble, takie jak szafy czy łóżka. Na podłodze, pod którą znajduje się ogrzewanie nie powinno się również umieszczać dywanów, wykładzin dywanowych oraz wykładzin PCV innych niż atestowane. Dodatkowe materiały znajdujące się na podłodze mogą powodować powstawanie oporu cieplnego, czyli ograniczać oddawanie ciepła i ogrzewanie pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe - panele czy płytki?

Ogrzewanie podłogowe posiada mnóstwo zalet, takich jak energooszczędność czy wydajność. Rozwiązanie tego typu narzuca jednak pewne ograniczenia, takie jak dobór odpowiedniej, łatwo przewodzącej ciepło podłogi. Obecnie wybór wykończenia podłogowego jest o wiele większy niż jeszcze parę lat temu. Czasy, gdy rozwiązanie tego typu wymagało położenia gresu lub płytek ceramicznych odeszły w zapomnienie. Co najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym?

Obecnie ogrzewanie podłogowe łączone jest z panelami, surowym betonem, okładzinami drewnianymi, a nawet specjalnie przystosowanymi i atestowanymi wykładzinami. Ogrzewanie tego typu sprawdzi się zarówno z drewnianym, jak i ceramicznym wykończeniem podłogowym. Istotne jest to, by materiały wykorzystane do położenia posadzki pochodziły od godnego zaufania producenta i były przeznaczone do podłóg, ogrzewanych od spodu. Wyznacznikiem w tym przypadku jest parametr odporności cieplnej (R). Im mniejszy opór, tym lepiej podłoga przewodzi ciepło.

Ogrzewanie podłogowe - ile kosztuje?

Ogrzewanie podłogowe to bez wątpienia ciekawy sposób na aranżację systemu grzewczego we wnętrzu domu. Jego montaż pozwala na zaoszczędzenie dużych ilości energii oraz ograniczenie ilości roztoczy i kurzu, znajdujących się w powietrzu. Czy jest to jednak rozwiązanie na każdą kieszeń?

Średni koszt montażu ogrzewania podłogowego wodnego to około 120-150 zł/m². Ceny wahają się w zależności lokalizacji oraz tego, jakie materiały zostaną wykorzystane do stworzenia instalacji. W przypadku zmiany systemu ogrzewania z kaloryferowego na podłogowe należy liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością generalnego remontu.

Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy posiadający zarówno wady, jak i zalety. Koszt jego montażu, konieczność ciągłego utrzymywania ciepła w obiegu oraz ograniczenie pod kątem pokrycia podłóg to wady, które mogą zniechęcić wielu potencjalnych jego użytkowników. Czy mimo wszystko warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Warto przede wszystkim zastanowić się, czy tego typu rozwiązanie jest ci potrzebne oraz jakie korzyści może ci przynieść korzystanie z niego. Jeśli jesteś alergikiem, posiadasz w domu czworonogi i cenisz sobie estetykę, ogrzewanie podłogowe sprawdzi się u ciebie idealnie. Jeśli natomiast montaż tego typu instalacji wiąże się ze skuwaniem ścian i zrywaniem podłóg, warto się zastanowić nad jego opłacalnością.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na zaoszczędzenie około 600-700 złotych w skali roku, w porównaniu z systemem kaloryferowym. Jeśli koszt montażu tej instalacji przekracza dziesięciokrotność tej kwoty, to jest ona po prostu nieopłacalna, ponieważ nie zwróci się w ciągu najbliższych 10 lat. Do kosztorysu warto wliczyć również cenę dodatkowej izolacji, potrzebnych materiałów oraz ewentualnych przeróbek (w przypadku zmiany z instalacji kaloryferowej).