Chodzenie zimą bez skarpetek po ciepłej podłodze, przyznacie, że to kusząca opcja. Nic więc dziwnego, że ogrzewanie podłogowe staje się coraz powszechniejsze. Czy jednak ta opcja ma same zalety? Przyglądamy się temu rozwiązaniu i sprawdzamy, w jaki sposób je zamontować.

Ogrzewanie podłogowe - kilka cennych wskazówek

Marzysz o podgrzewanych kafelkach? Jeśli tak zanim umieścisz w betonie rury, pomyśl o ich rodzajach i wylicz współczynnik przenikania ciepła przez okna, drzwi, sufit i ściany. Dzięki temu ogrzewanie spełni swoje zadanie. Wiele zależy też od aranżacji pomieszczenia, rodzaju posadzki. Zamiast drewnianych paneli warto zdecydować się na kamienne kafelki. Najlepsze materiały? Terakota, granit i gres. Rury mogą mieć formę meandra, pętli lub pasa brzegowego. Do dyspozycji masz przedmioty z polietylenu, polibutelynu, miedź pokryta plastikiem rozprowadza energię do pokoju. Niezależnie od surowca, z jakiego je wykonano, dobrze, by były zaopatrzone w barierę antydyfuzyjną chroniącą przed zapowietrzeniem rur. Dużym zainteresowaniem cieszy się podłgówka wodna. Jest tańsza od elektrycznej, ale montaż wymaga większego nakładu pracy.

Ogrzewanie podłogowe - kolejne etapy pracy

Zanim ułoży się rury warto oczyścić tzw. chudziak. Chudą część betonu należy wysuszyć i wygładzić. Na tak przygotowanej powierzchni warto umieścić warstwę przeciwwilgociową i termiczną, do stworzenia której używa się styropianu. Dylatacja, czyli zadbanie o odpowiedni kształt posadzki to kolejny bardzo istotny element montażu ogrzewania podłogowego. Położenie rozdzielacza i rur zgodnie z ich przeznaczeniem to ostatnie zadania do zrealizowania. Warto przed włączeniem na stałe instalacji sprawdzić jej drożność.

Zalety ogrzewania podłogowego

Dzięki znajdującym się pod podłogą rurom w każdym miejscu niemożliwe jest przegrzane pomieszczeń, wszędzie są takie same temperatury i wilgotność powietrza. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób wrażliwych na kurz. Poza tym energooszczędne rozwiązanie skutecznie poprawia humor domowników. Brak kaloryferów to kolejna zaleta. Dzięki podłogówkom nie psują one wyglądu mieszkania.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to opcja dość wymagająca, nie dla wszystkich. Nawet drobna usterka sprawia, że należy skuć kafle, usunąc panele. Generuje to uciążliwe, trwające nawet kilka miesięcy remonty. Decydując się na tego typu opcję powinieneś pamiętać, że nie każdy rodzaj kafelków idealnie się nadaje. Zamiast drewnianej posadzki zdecyduj się na kamienne chodniki. Niepożądanym dodatkiem są także dywany, a także rozmieszczenie rur w pobliżu mebli. Z tego względu instalacja energooszczędna pojawia się tylko w wybranych pokojach. Pracochłonny montaż, wolne nagrzewanie się wnętrza i wysoki koszt to kolejne najczęściej wymieniane minusy podłogówki.