Jeśli marzycie o filiżance kawy wśród bujnej zieleni z jednoczesnym z widokiem na śnieg za oknem, to zimowy ogród jest z pewnością opcją idealną dla Was. Najlepiej zimowy ogród zaplanować już na poziomie projektowania domu. Ale i w gotowych budynkach można postarać się o takie rozwiązanie. Będzie to co prawda trochę trudniejsze, ale efekt końcowy powinien wynagrodzić wszelkie niedogodności.

Czym jest zimowy ogród?

To najczęściej całkowicie przeszklone pomieszczenie dołączone do domu i stanowiące jego część. Sprawdza się dobrze jako miejsce relaksu, kąpieli słonecznych, może pełnić funkcję jadalni oraz przestrzeni do hodowania roślin. Ogród zimowy niektórzy mylą z oranżerią (przeszklony budynek ogrodowy) lub z werandą. 

Jak zaplanować ogród zimowy?

Przy planowaniu ogrodu zimowego ważne jest jego usytuowanie. Specjaliści jako najlepsze podają stronę wschodnią i zachodnią - ze względu na łagodne światło i umiarkowane temperatury. Ogród zimowy od strony południowej latem może potrzebować chłodzenia w postaci klimatyzatora. W ogrodzie zimowym zlokalizowanym po stronie północnej może być za to trochę ciemno. Warto się wtedy zdecydować na opcję z przeszklonym dachem. Jeśli powierzchnia planowanego ogrodu zimowego nie przekracza 35 metrów kwadratowych to zgodnie z polskim prawem budowlanym nie jest potrzebne pozwolenie na jego budowę.

Jak wykonany jest ogród zimowy?

Ogrody zimowe najczęściej buduje się na bazie aluminiowych, lekkich szkieletów. Materiał użyty do szklenia może być przezroczysty, może być także barwiony. Najczęściej jest to szkło hartowane odporne na warunki pogodowe, wzmocnione. Bywa także pokryte specjalną powłoką, która przeciwdziała przegrzewaniu się. Cała konstrukcja musi być wentylowana. Przyda się w niej także ogrzewanie. W przypadku ogrodów zimowych często korzysta się z opcji ogrzewania podłogowego. Ważnym punktem w konstrukcji ogrodu zimowego jest dach. Jego pochylenie sprawia, że nie gromadzi się na nim w nadmiarze śnieg, co mogłoby mieć niebezpieczne konsekwencje.

Ile kosztuje ogród zimowy?

Jeśli budowę ogrodu zimowego zaplanujecie na etapie projektowania to jego koszt będzie niższy i zsumuje się z wydatkami na postawienie budynku. Generalnie nie jest tanio. Jeśli chcecie postawić ogród zimowy przy istniejącym już domu, to w zależności od wielkości, udogodnień i wybranych opcji musicie się liczyć z kosztem rzędu 15-80 tysięcy złotych. Podane kwoty są oczywiście jedynie orientacyjne. O szczegółową wycenę trzeba poprosić firmy zajmujące się projektowaniem i wykonawstwem zimowych ogrodów.