Całkiem niedawno pokazywaliśmy Wam dwa lustrzane domy. Pierwszym z nich był Mirror House jeden w Izabelinie pod Warszawą, a drugim słynny Mirage w Kalifornii. Musi być coś magicznego w lustrzanych odbiciach, bo oba materiały były przez Was bardzo chętnie czytane. Idąc dalej tym lustrzanym tropem przypominamy o niezwykłej instalacji Reflection / Odbicie autorstwa Daniela Karavana. Od września zeszłego roku można ją oglądać w Muzeum Śląskim jeszcze przez blisko trzy miesiące.

Daniel Karavan, pochodzący z Tel  Awiwu artysta, znany jest w świecie sztuki jako autor monumentalnych form rzeźbiarskich. Jego lustrzana instalacja w Muzeum Śląskim przygotowana została specjalnie z myślą o ogromnej przestrzeni Galerii jednego dzieła. Odbicie nawiązuje do fragmentu Hamleta Szekspira:

Zastosuj akcję do słów, a słowa do akcji, mając przede
wszystkim to na względzie, abyś nie przekroczył granic
natury; wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest
intencjom teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej
tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze,
pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej
obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno.

(William Szekspir, Hamlet, akt III, scena 2, przekład Józefa Paszkowskiego).

Gra lustrzanych refleksów, mnogość odbić i duża przestrzeń robią spektakularne wrażenie. Instalację można oglądać z wyznaczonej ścieżki. Można się także w nią fizycznie zagłębić i wejść - należy wtedy pamiętać o zdjęciu obuwia. Koniecznie sprawdźcie zdjęcia z wystawy w naszej galerii!