Budynek Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW 

Budynek Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego przy Dobrej 55 to projekt architektów z Kuryłowicz & Associates (zespół projektowy w składzie: Stefan Kuryłowicz (1949-2011) Ewa Kuryłowicz, Piotr Kuczyński, Maria Saloni-Sadowska, Dariusz Gryta, Olga Kanecka, Magdalena Iżewska, Piotr Wilbik, Michał Tatjewski, Małgorzata Krukowska, Karina Kowalewska, Fryderyk Szymański, Krystyna Tulczyńska, Weronika Królikowska, Damian Zygma, Tomasz Petrów, Anna Wojcieszek, Dominik Roczan, Anna Nowokuńska - współpraca). Gmach jest bardzo przestrzenny. W środku mamy 92 sale dydaktyczne, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, ciąg pomieszczeń bibliotecznych i lektoriów. Do tego siedem pomieszczeń konferencyjnych, sala multimedialna na 150 osób i 70 pokoi administracyjnych plus zaplecze socjalne i gastronomiczne. Za inspirację do stworzenia elewacji architektom posłużyła natura, a konkretnie żywopłot. Nieregularne gałązki krzaczków pozwalają zobaczyć to, co dzieje się w środku, zapewniając przy tym pewien stopień intymności. I tak przeszklenia od frontu można osłonić (część z nich przykrywa dodatkowo kolorowe szkło). Strona północna budynku obłożona została zielonkawymi panelami z patynowanej blachy miedzianej. Całość zdaje się harmonizować z monumentalną fasadą gmachu Biblioteki UW.

World Architecture Festival Awards 2022

Budynek docenili właśnie jurorzy międzynarodowego konkursu World Architecture Festival Awards 2022. Projekt znalazł się właśnie na konkursowej, finałowej shortliście. Wyróżniono go w kategorii „Higher Education and Research”. Gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za polski sukces! Dodamy jeszcze, że tegoroczna nominacja dla Kuryłowicz & Associates jest kolejną w historii tej pracowni. W 2019 do finału konkursu w kategorii „Future Project: Education” wszedł projekt Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.


PS. Szansę na nagrodę w tegorocznym konkursie ma także inny projekt z Polski. „Polska Zagroda” autorstwa Bogusława Barnasia z BXB Studio to budynek, który znalazł się na „shortliście” w kategorii „House and Villa – (Rural/Coastal)”.