Nakagin Capsule Tower - projekt Kisho Kurokawy

Wszystko wskazuje na to, że budynek Nakagin Capsule Tower ((jap. 中銀カプセルタワ) w Tokio zostanie wyburzony jeszcze w tym miesiącu. Kultowa konstrukcja to projekt Kisho Kurokawy. Modułową wieżę wzniesiono w dwa lata w 1972 roku. Trzonem konstrukcji są dwa betonowe rdzenie, do którego dołączono 140 modułów - kapsuł. Każda z wymiennych kapsuł ma takie same wymiary (2,5x4m) i została zaprojektowana jako jednostka mieszkalna lub biurowa dla jednej osoby. Dodatkiem do niej jest mała łazienka. Moduły można łączyć tak, by ewentualnie uzyskać większą przestrzeń. 

Japońscy metaboliści

Nakagin Capsule Tower to niemal wzorcowy przykład japońskiej architektury metabolistycznej. Japońscy metaboliści (między innymi Tange, Asade, Kurokawa, Maki) projektowali utopijne budowle świadomie nawiązując do filmów science-fiction. Niewiele z ich projektów zostało wprowadzonych w życie. Obok modułowej wieży Kurokawy dobrym przykładem metabolizmu w architekturze jest The Shizuoka Press and Broadcasting Center.

Plany wyburzenia budynku

Dlaczego Nakagin Capsule Tower mimo licznych protestów (także samego architekta) już kilkanaście lat temu skazano na rozbiórkę? Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym. Kisho Kurokawa określił "żywotność" kapsuł na 25 lat. Moduły nigdy jednak nie były wymieniane. Co więcej, wśród użytych do budowy materiałów miał być azbest. Budynek nie jest także zbyt dobrze przygotowany na zdarzające się dość często w Japonii trzęsienia ziemi. Jeszcze w zeszłym roku działały tu biura, a niektóre kapsuły wynajmowali pasjonaci architektury spragnieni bezpośredniego kontaktu ze słynnym budynkiem. Ostatni mieszkańcy opuścili Nakagin Capsule Tower w marcu tego roku. Część kapsuł po zdemontowaniu ma trafić do muzeów. Firma architektoniczna założona przez Kurokawę ( sam architekt zmarł w 2007 roku) zadeklarowała, że "przeniesie" budynek do przestrzeni cyfrowej.   

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.