Kochacie operę? Dzisiaj mamy dla Was kilka architektonicznych perełek z tego świata. Oto najpiękniejsze i przy tym bardzo słynne budynki oper. Oto lista 6 budowli, które zachwycają rozmachem, wystrojem, akustyką. Są na niej zarówno obiekty nowoczesne jak i wybudowane dekady temu. Kolejność przypadkowa.

1. Opéra Garnier, Palais Garnier w Paryżu

Gmach tej opery wzniesiono w XIX wieku. Autorem projektu był Charles Garnier. Eklektyczny styl, ogromne żyrandole, sztukaterie, posągi z mitologii i bogactwo zdobień miały ukazywać bogactwo II Cesarstwa. Ciekawostka? Freski Marca Chagalla namalowane na suficie w 1964 roku. 

2. Opera w Sydney

Charakterystyczne żagle Sydney Opera House są już w zasadzie jednym z symboli Australii. Budowlę zaprojektowaną przez Jørna Utzona i Ove Arupa wznoszono w latach 1959–1973. Gmach ze stali, betonu i szkła stanął na  półwyspie Bennelong Point.

3. Teatro Amazonas w Manaus

Powstanie tej budowli w brazylijskim Manaus było możliwe dzięki rozkwitowi lokalnej gospodarki. Kauczukowy boom pozwolił sfinansować budowę gmachu opery i teatru, która oficalnie rozpoczęła działaność w 1896 roku. Wnętrze budynku zaprojektował Domenico de Angelis. Niestety w latach 30. czasy prosperity region miał już za sobą. Wtedy to operę zamknięto. Dawny blask przywrócono budynkowi stosunkowo niedawno, bo na początku lat 2000.

4. Opera w Oslo

To nowoczesny budynek autorstwa pracowni Snøhetta. Operahuset mieści się w centrum Oslo, przy Oslofjorden. Gmach odwiedzają miłośnicy muzyki, ale także spacerowicze, których sporo w tych okolicach. 

5. Opera Wiedeńska, Wiener Staatsoper

Budowę tego neorenesansowego gmachu w Wiedniu ukończono w 1869 roku. Co ciekawe, początkowo  jego architektura nie spotykała się z entuzjastycznym odbiorem mieszkańców. Perełka? Marmurowa Wielka klatka schodowa. Ozdobiono ją freskami i figurami siedmiu sztuk wyzwolonych autorstwa Josefa Gassera.

6. La Scala w Mediolanie

Najsłynniejsza scena operowa na świecie - nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu, tym bardziej, że i sam budynek jest ciekawy. Projekt gmach teatru to dzieło Giuseppe Piermariniego. Wnętrze zachwyca rzędami kremowych balkonów zdobionych złotą sztukaterią i czerwonym pluszem kotar. 

7. Guangzhou Opera House

Guangzhou Opera House w Chinach to budowla zaprojektowana przez Zaha Hadid Architects. Gmach uroczyście otwarto w 2010 roku. To jedna z największych (kubatura) placówek tego typu w Chinach. Bryła przypomina dwie skały omywane przez Rzekę Perłową. 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy