Od soboty 26 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie można już oglądać wystawę czasową "Artystka. Anna Bilińska 1854–1893". Anna Bilińska - Bohdanowicz to jedna z ważniejszych polskich artystek XIX wieku i chyba pierwsza, która osiągnęła międzynarodowy sukces i sławę na dużą skalę. Jej miłość do sztuki ujawniła się już w dzieciństwie. Po wyjeździe do Paryża artystka rozpoczęła studia w Académie Julian. Bilińska chciała otworzyć własną szkołę rysunku w Polsce, niestety jej plany pokrzyżowała choroba. Wystawa w MNW opowiada o talencie, determinacji i ciężkiej pracy malarki. Tymczasem niedaleko od muzealnego gmachu, bo na ulicy Smolnej, powstał wyjątkowy mural przedstawiający Annę Bilińską. 

Studentki Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP przygotowały ostatnio prace będące reinterpretacjami autoportretów Bilińskiej. Jeden z projektów przeniesiono do przestrzeni miejskiej. Autorki prac (Anna Balcerak, Patrycja Chojnacka, Aleksandra Nowicka, Patrycja Serweta, Wiktoria Wojciechowska) – dopiero wchodzą w świat sztuki. W twórczości i życiowej drodze Bilińskiej znalazły inspirację. Mural, poświęcony malarce należącej do pierwszej generacji zawodowych artystek w Polsce, przypomina także o obecności kobiet w historii sztuki – dlatego obok wizerunku malarki pojawiły się nazwiska innych twórczyń.

Kuratorami projektu są Zofia Machnicka, MNW, Antoni Starowieyski, Wydział Malarstwa ASP w Warszawie. Mural powstał we współpracy z Good Looking Studio i AkzoNobel.