Moda i Sztuka w Kuchni Żoliborz

18 października w Kuchni Żoliborz w Warszawie odbył się wernisaż Moda i Sztuka. Tego wieczoru On My Wall zaprezentowało twórczość cenionych ilustratorek i ilustratora mody. Swoje prace pokazali: Karolina Pawelczyk, Asia Pietrzyk, Weronika Kuc, Barbara Rochowczyk, Magdalena Pankiewicz, Alex Wronowska, Sonia Hensler, Ewelina Dymek i Sebastian Fabrowicz. Na wernisażu znalazły się także prace kolażystek Anety Klejnowskiej oraz Anny Glik, która tego wieczoru stworzyła grafikę we współpracy z uznanym polskim fotografem Piotrem Stokłosą. Prace te będzie można oglądać do 30 listopada. 

Kolekcja plakatów inspirowanych modą

Wernisaż Moda i Sztuka towarzyszył premierze nowej kolekcji plakatów inspirowanych modą. Jej autorami są zdolni polscy rysownicy oraz kolażyści. Na wystawie zaprezentowano prace stworzone w rozmaitych technikach od farb akwarelowych i plakatowych, przez tusze, gwasz, wycinanki, aż po ilustrację i kolaż cyfrowy. Niektóre prace powstały na wewnętrznych okładkach starych książek z widoczną strukturą starego papieru. W ten sposób artysta Sebastian Fabrowicz podarowuje niechcianym książkom drugie życie. Na pracach znalazły się m.in. sylwetki i portrety kobiece, zjawiskowe suknie i casualowe stylizacje, modele przechadzający się na wybiegu, a także zbliżenia na detale takie jak szpilki i biżuteria. Wystawa skupia mariaż kreatywnych osobowości, z których każdy posiada niepowtarzalny styl i własny język wizualny. Za selekcję prac odpowiedzialny jest dyrektor artystyczny On My Wall Marcin Brzeziński: „Za sprawą tej kolekcji można przekonać się, jak na modę patrzą młodzi artyści. Naprawdę warto poświęcić jej uwagę, bo jest to spojrzenie ożywcze i inspirujące”.

Szkice kreatorów mody

Tego wieczoru zaprezentowano także szkice najlepszych polskich kreatorów mody. Specjalne rysunki ukazujące wstępne etapy projektowania udostępnili projektanci: Gosia Baczyńska, Lidia Kalita, Anna Kuczyńska, duet MMC, Viola Piekut, Robert Kupisz, duet Paprocki&Brzozowski, Maciej Zień oraz Mariusz Przybylski. „Zestawiliśmy obok siebie prace ilustratorów mody i szkice najlepszych polskich projektantów. Dla twórców obu dziedzin rysunek jest narzędziem do wizualizacji pomysłów. To pokazuje, że moda i ilustracja są nierozerwalne ” – mówi Natalia Pelak, współzałożycielka On My Wall odpowiedzialna za public relations marki. Rysunki projektantów można było obejrzeć wyłącznie podczas wernisażu. Tego wieczoru nie zabrakło atrakcji specjalnych – organizatorzy przygotowali dla gości koncert jazzowy zespołu Alex’s Trio, natomiast artystki Barbara Rochowczyk i Alex Woronowska z agencji MAD illustrators portretowały gości na żywo. Spotkanie miało miejsce w klimatycznej przestrzeni Kuchni Żoliborz, dawnego studia fotograficznego, które zostało zaaranżowane na wyjątkową restaurację z antresolą.