CAMERIMAGE, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych to jedna z najbarziej znanych i prestiżowych imprez tego typu na świecie. Niedawno (pod koniec sierpnia) rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Zwycięski projekt należy do austriackiej pracowni Baumschlager Eberle Lustenau GmbH (zespół w składzie: Prof. Dietmar Eberle, Hugo Herrera Pianno, Melanie Ghanem, Johannes Burtscher, Maria Jose Rodriguez de Vera Guardiola, Agnieszka Miecznikowska, Aleksandra Śliwa, Gabriela Kasperkiewicz, Mateusz Dudek). 

Przewodniczący konkursowego jury dr hab. arch. Bolesław Stelmach tak uzasadniał wybór: „Praca ta w najbardziej atrakcyjny sposób spełnia bardzo skomplikowane założenia programowe, w wymagających ramach realizacji obiektu. Koncepcja wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych harmonijnie współgra z pożądaną typologią rozczłonkowanej bryły. Pozwala to na właściwe relacje przestrzenne z placem festiwalowym i plantami. Dynamiczne formy brył dają szansę na stworzenie rozpoznawalnego, współczesnego znaku w przestrzeni Torunia.” Oprócz dużej sali z widownią, foyer, recepcji i kas w centrum znajdą się również 3 dodatkowe sale projekcyjne, przestrzeń komercyjna i targowa, centrum edukacji dla uczniów i studentów, hala zdjęciowa, montażownia.

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do 2025 roku. Polski rząd przekaże na tę inwestycję około 400 mln złotych, 200 mln złotych wpłynie od miasta. To jedna z największych inwestycji tego typu w naszym kraju.