Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus L.) to wieloletnia roślina z rodziny różowatych o pięknych, dość grubych liściach (przypominających trochę liście laurowe, stąd polska nazwa). Co ważne, laurowiśnia nie gubi liści na zimę, będzie więc świetną ozdobą ogrodu czy tarasu także zimą. Gatunek pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego i Kaukazu. Osiąga nawet 4 metry wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, wydaje ozdobne owoce (dla człowieka trujące!) w sierpniu.

Laurowiśnia - jak dbać o tę roślinę?

Laurowiśnia wschodnia lubi stale wilgotną ziemię i żyzne podłoże. Najlepiej czuje się w umiarkowanym świetle. Zacienione stanowisko również nie powinno jej zaszkodzić. Roślinki sadzimy pojedynczo lub w grupach. Świetnie nadają się do uformowania z nich żywopłotu. Laurowiśnie przycinamy regularnie sekatorem (idealnie wczesną wiosną, a potem na jesieni) - wtedy roślina dobrze się rozkrzewia. Zimą laurowiśnia wytrzymuje temperaturę nawet do -20 stopni. Młode egzemplarze należy dodatkowo zabezpieczyć (podsypać korą lub okryć tkaniną). Roślina nie lubi przeciągów, suszy, ale też zbytniego przelania. Przy nadmiernej wilgoci może paść ofiarą chorób grzybiczych lub mączniaka. W walce z tymi przypadłościami pomogą odpowiednie preparaty i pielęgnacja (usuwanie zainfekowanych liści). 

Laurowiśnia w donicy

Laurowiśnie można hodować także w donicach (to dobra opcja szczególnie dla odmian mniej odpornych na zimno). Jak je posadzić? Na dnie donicy trzeba ułożyć przepuszczalną warstwę, a całość po włożeniu sadzonki uzupełnić uniwersalną ziemią. Nie można zapominać o podlewaniu roślinki. Na zimę zaleca się drzewko wnieść do domu.  

Laurowiśnia wschodnia - rozmnażanie

Laurowiśnię możemy spróbować rozmnożyć przez pobranie z dorosłego krzaczka gałązki z kilkoma listkami. Powinno się ją zanurzyć w ukorzeniaczu a następnie zasadzić w ziemi (najlepiej w szklarni) nie zapominając o regularnym podlewaniu. Można też próbować rozmnożyć krzaczek z odrostów korzeniowych.     

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.