T-shirt z Wire Chair lub Plywood? Kocyk lub łapcie w deseń zainspirowany projektami Charlesa i Ray Eamsów? O tak! Teraz to możliwe dzięki japońskiej marce Uniqlo, która w ten własnie sposób zdecydowała się złożyć hołd talentowi i twórczości pary dizajnerów. A wszystko to w ramach kolekcji SPRZ: Artists collection celebrującej sztukę (także użytkową) XX wieku. 

W kolekcji mamy t-shirty, kocyki, domowe kapcie i szal/ponczo. Zdobią je grafiki słynnych krzeseł zaprojektowanych przez Eamsów lub wzory przez nich wymyślone. Jest na przykład deseń  Dot, zaprojektowany przez Ray w 1949 oraz Circles, który projektantka stworzyła w 1947 roku specjalnie na konkurs organizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Kolekcja powstała przy współpracy z Eames Office, organizacją zajmującą się kultywowaniem pamięci o Ray, Charlesie i ich pracach. Jest już dostępna w sklepach w Japonii, a w październiku pojawi się w sprzedaży online.

Ray i Charles Eamsowie to chyba najsłynniejsza i najbardziej wpływowa para projektantów XX wieku. Ich projekty wciąż cieszą się uznaniem i zainteresowaniem klientów. Korzystając z okazji przypominamy dwa z nich: krzesło Wire Chair i wieszak Hang it all.