Warszawiacy mogli ostatnio natrafić na hasła "Odłóż smartfon i żyj" wymalowane farbą na chodnikach tuż w pobliżu niektórych przejść dla pieszych. Z uwagą śledzimy wszelkie akcje w przestrzeni miejskiej. Mocne hasło także nam rzuciło się w oczy. Okazuje się, że to kolejny etap kampanii społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni" przygotowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa, Tramwaje Warszawskie i Zarząd Dróg Miejskich. 

Hasła pojawiły się w okolicy 200 stołecznych szkół. Dlaczego akurat przejścia przy szkołach? Odpowiedź jest prosta – z naszych obserwacji wynika, że grupą najbardziej narażoną na niebezpieczeństwo towarzyszące użytkowaniu smartfonów podczas przechodzenia przez pasy jest właśnie młodzież – mówi Wojciech Bartelski,  prezes zarządu Tramwajów Warszawskich.

Czytaj także: Zielone ogrody zamiast słupów ogłoszeniowych w Warszawie

Pomysłodawcy akcji chcą w ten sposób ostrzegać tych pieszych, którzy na co dzień po ulicach chodzą zapatrzeni w smartfony, nierzadko ze słuchawkami na uszach i nie zachowują odpowiedniej ostrożności wchodząc na ulicę. Niestety ostatnio sporo wypadków komunikacyjnych jest powodowane właśnie przez nieodpowiedzialne korzystanie z telefonów czy tabletów. Mamy nadzieję, że akcja zwróci uwagę na problem, jego skalę i da do myślenia wszystkim użytkownikom telefonów.